Vyhledávání

Vrcholový sport - namožení, únava, mikrotraumata

Pravidelně sportujete? Cítíte se však slabí, vyčerpaní a bolí vás svaly? Pravý čas na odpočinek a regeneraci. Tělo vám dává jasně najevo, že dosahujete hranice, kdy funguje spolehlivě. S pokračující aktivitou roste riziko zranění či mikrotraumat!

Vrcholový sport - namožení, únava, mikrotraumata

Popis namožení, únavy a mikrotraumat při vrcholovém sportu a příčiny vzniku

Častým problémem u vrcholového i rekreačního sportu bývá úrazovost. Jde o stav, kdy momentální výkonnost organismu neodpovídá požadovanému výkonu a dojde k selhání tkáně. Pokud je poškození velké, vzniká úraz. Jedná-li se o menší lokální přetížení, vzniká mikrotrauma. Jako varovný signál je dobré brát v úvahu únavu, slabost, tíhu, případně bolest svalů. V tento okamžik je důležitá adekvátní regenerace. V případě přetěžování vznikají v postižených tkáních (svaly, vazy, kosti) mikrotraumata, dystrofické změny se zřetelnou poruchou prokrvení a edém. Ten zhoršuje celý stav tím, že omezuje prokrvení postižené oblasti a vede k progresi dystrofických změn. Jde o trhlinky, rezidua (zbytky) po hematomech, aseptické nekrózy a degenerativní změny pojivové tkáně. Mezi příznaky poškození patří bolest, otok a porucha funkce v postižené oblasti. Později se objevují závažnější příznaky jako deformity kloubů, ruptury šlach. Zdraví sportovce, byť rekreačního, je tak narušeno například vznikem tenisového nebo golfového lokte, syndromem bolestivého ramene, výhřezem plotýnky, zánětem Achilovy šlachy a podobně.

Léčba namožení, únavy a mikrotraumat – zbavte se potíží

K obecným zásadám, které mohou snížit riziko mikrotraumat, patří důsledně léčení a doléčení všech poranění včetně minimálních mikrotraumat. Nutností je zařadit regeneraci do procesu tréninku a závodění. Kvalitní regenerační péčí je cvičení zaměřené na projevy svalové nerovnováhy, masáže, různé fyzikální procedury jako vířivky či návštěvy sauny. Pomoci uvolnit namožené či přetažené svaly mohou různé léky, masti či gely. Při namožení, únavě i mikrotraumatech je 3D pulzní terapie optimální rehabilitační metodou. Vede k okamžité vasodilataci, zvýšenému přísunu kyslíku a živin do exponovaných svalů. Pomáhá tím, že urychluje vyplavení kyselých metabolitů, a přitom tlumí bolest, působí protiotokově a uvolňuje křeče a kontraktury, urychluje léčbu a doléčení úrazů a mikrotraumat a předchází dalšímu poškození. Dnes je běžnou výbavou většiny sportovních klubů i jednotlivců. Výhodou je možnost regenerace a využití terapie při namožení, únavě, mikrotraumatech i v domácích podmínkách.

Slovník pojmů

  • Dystrofie – nejmírnější stupeň regresivního poškození buněk, tkáně, orgánu v důsledku poruchy metabolismu.
  • Aseptická nekróza – odumírání tkáně bez zcela jasných příčin (může být následek opakovaného přetěžování).

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]