Vyhledávání

Revma (progresivní polyartritida, revmatoidní artritida)

Trpíte bolestmi v kloubech a máte je oteklé? Jste unavení, vyčerpaní a dostavuje se mírná horečka? Můžete trpět progresivní polyartritidou. Onemocnění vede k závažným deformitám kloubů, časté pracovní neschopnosti či dokonce trvalé invaliditě.

Revma (progresivní polyartritida, revmatoidní artritida)

Popis revmatu, progresivní polyartritidy, revmatoidní artritidy a příčiny vzniku

Revmatoidní artritida patří mezi nejčastější revmatická onemocnění (revma). Jde o chronické systémové autoimunitní onemocnění. Imunitní systém napadá a ničí vlastní tkáně. Postihuje převážně klouby, mnohdy však i jiné orgány. Projevuje se jako otok, horkost, citlivost na dotek, bolestivost a snížená funkčnost. Zánět po nějaké době vyústí v destrukci a deformaci kloubu. Choroba se označuje též jako progresivní polyartritida. Tento název vystihuje její chronický dlouhodobě a postupně gradující průběh. Polyartritida se vyznačuje záněty několika kloubů zároveň. Onemocnění se objevuje symetricky na kloubech obou polovin těla. Dochází k deformitám kloubů, které omezují či zcela zabraňují funkci kloubu. Během deseti let trvání progresivní formy nemoci se stává až 50 % pacientů neschopných práce. Omezení pohyblivosti může vygradovat až v trvalou invaliditu. Postiženy jsou až třikrát častěji ženy. První příznaky se objevují nejčastěji mezi 35. a 50. rokem. Progresivní polyartritida má charakteristické celkové projevy. Rozvoj onemocnění je často pozvolný, vyznačuje se bolestmi, únavou a celkovou slabostí, objevuje se ranní ztuhlost postižených kloubů. Zhruba u 10 % postižených je onemocnění zahájeno akutní polyartritidou, kdy výrazné projevy nastoupí během několika dnů. Přesná příčina kloubního revma není známa, ale hlavním škodlivým mechanismem je neinfekční chronický nitrokloubní zánět.

Léčba revmatu, progresivní polyartritidy, revmatoidní artritidy) – zbavte se bolesti

Cílem léčby progresivní polyartritidy je úleva od bolesti a potlačení zánětu. Moderní přístup k léčbě však usiluje také o zabránění vzniku destrukce kloubu, vývoje deformit a zachování funkčního stavu kloubů. Léčba progresivní artritidy je obvykle trvalá, často v podobě kombinace více léků modifikujících průběh choroby (takzvané DMARDs), glukokortikoidů a nesteroidních antirevmatik. Jsou vyžadována režimová opatření a soustavná rehabilitace. K podpoře léčby je vhodné aplikovat 3D pulzní terapii. 3D pulzní terapie pomáhá řešit příznaky progresivní polyartritidy.

Slovník pojmů

  • Disease modifying antirheumatic drugs, DMARDs – léky modifikujících průběh choroby.
  • Glukokortikoidy – steroidní hormony tvořené kůrou nadledvin (zona fasciculata).
  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, horečce a zánětu.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]