Vyhledávání

Zánět prostaty, zvětšení prostaty (benigní hyperplazie - BHP)

Obtěžuje vás časté močení, nutkání na močení či bolest?  Může jít o problém související s prostatou jako je zánět prostaty nebo nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie). Nečekejte a raději navštivte lékaře ještě, než nastanou možné další komplikace.

Zánět prostaty, zvětšení prostaty (benigní hyperplazie - BHP)

Popis zánětu prostaty, zvětšení prostaty (benigní hyperplazie - BHP) a příčiny vzniku

Zánět prostaty (prostatitida) je nejčastější urologické onemocnění u mužů do 50 let. Projevuje se kromě častějšího močení a nutkání k močení také horečkou, zimnicí, pálivou či řezavou bolestí při močení či sexuálními poruchami. Příčinou je často bakteriální infekce. Může jít o chronický zánět či akutní formu onemocnění. Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je nezhoubné zvětšení prostaty. Objevuje se u mužů převážně po dosažení 50 let. Prostata růstem utlačuje spodinu močového měchýře, moč se hromadí v močovém měchýři a dochází ke ztluštění jeho stěny. Močový měchýř je oslabený a ztrácí schopnost se zcela vyprázdnit, takže vždy zůstane v měchýři zbytek moči (močová retence). To obtěžuje výskytem mnoha močových infekcí a dalšími potížemi jako poruchami vyprazdňovacími, přítomnosti krví v moči (hematurií), poškozením ledvin, močovými kameny. Zvětšení, otok a zánětlivé změny vedou ke ztíženému průtoku moče a tím k častému močení o malých porcích. Jedná se o progresivní onemocnění, které může skončit selháním funkcí dolních močových cest a ledvinovou nedostatečností. Výrazně obtěžuje a je rizikovým faktorem i pro vznik maligního onemocnění prostaty.

Léčba zánětu prostaty, zvětšení prostaty (benigní hyperplazie - BHP) – zbavte se potíží

Léčba zánětu prostaty spočívá ve volbě vhodných antibiotik. U benigní hyperplazie se dle obtíží nemocného, laboratorních výsledků, zobrazovacích vyšetření a stupně obstrukce stanovuje léčebný postup. Používá se léků alfablokátorů, inhibitorů 5alfa-reduktázy či fytoterapeutik. Pokud farmakologická terapie není dostatečně efektivní, problémy dlouhodobě přetrvávají nebo se zvyšuje množství komplikaci, může lékař doporučit chirurgické řešení. Prevencí jsou pravidelná vyšetření prostaty u mužů nad 60 let, dále dostatek pohybu a zdravá strava (omezení alkoholu, kofeinu, tuků, cukrů a živočišných bílkovin). 3D pulzní terapie svým protiotokovým a protizánětlivým efektem stimuluje hojení zánětu, regeneruje hladké svalstvo, pozitivně ovlivňuje i mikrobiální kontaminace prostatického sekretu a napomáhá obnově normálních funkcí prostaty. Zároveň velmi pozitivně ovlivňuje i sexuální dysfunkce. Je vhodná i v případě rekonvalescence po operaci prostaty.

Slovník pojmů

  • Dysurie – obtížné a bolestivé močení, provázené pálením a řezáním.
  • Obstrukce – překážka, zamezení či ztížení průchodnosti dutým trubicovitým orgánem.
  • Benigní hyperplazie prostaty – zvětšení prostaty, které vzniká na základě zmnožení buněk.
  • Benigní hypertrofie prostaty – zvětšení prostaty, které vzniká na základě zvětšení velikosti buněk.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]