Vyhledávání

Pomočování u dětí (enuréza)

Je vašemu dítěti víc než 5 let a stále se v noci pomočuje? Podstatné je dítě ničím nestresovat, netrestat jej a zajít k odbornému lékaři. Ten dítě vyšetří a zvolí vhodná opatření pro co nejkratší zbavení se pomočování (enurézy).

Pomočování u dětí (enuréza)

Popis pomočováni u dětí a příčiny vzniku

Jako pomočování (enurézu, latinsky enuresis) označujeme noční mimovolný únik moči u dětí starších 5 let. Většina pomočujících se dětí má normálně fungující močový měchýř a normální průběh spánku, ale neprobudí se, když se močový měchýř naplní a dojde k pomočení. Takzvanou primární noční enurézu má dítě, které nebylo nikdy v noci suché. Sekundární noční enuréza je u dětí, u kterých se noční pomočování opět objevilo po delším období suchých nocí (alespoň půl roku). Její příčina bývá psychická (rozvod rodičů, úmrtí v rodině a podobně). Enuréza je častější u chlapců než u dívek. Dokonce jí trpí 1% dospělých lidí. Příčinou může být zvýšená produkce moči během spánku, snížená kapacita močového měchýře, potíže s přechodem mezi spánkem a bdělostí či genetická predispozice. Noční pomočování je stresujícím faktorem, může způsobit vznik psychologických problémů, sociální handicap či pocity méněcennosti. Máte-li podezření, že vaše dítě trpí enurézou, doporučujeme navštívit lékaře. Ten vyloučí případné závažnější postižení močových cest a vhodně volenou léčbou urychlí odeznívání enurézy.

Léčba pomočování u dětí – zbavte se potíží

Léčba je časové náročná a vyžaduje trpělivý přístup celé rodiny. Spočívá v režimovém opatření, a to rozložení příjmu tekutin během dne a jeho omezení ve večerních hodinách. Dále je důležitý pravidelný spánek a vymočení se těsně před ulehnutím ke spánku. Rychlý efekt má lék snižující noční produkci moči (desmopresin). Další možností je použití enuretického alarmu, který spustí a probudí dítě při močení. 3D terapie lze využít doplňkově léčbě pomočování u dětí, jejím cílem podpořit celkovou péči protizánětlivým a myorelaxačním působením.

Slovník pojmů

  • Stopurin – chmelový výtažek z rostliny chmele otáčivého, který pomáhá dětem naučit se ovládat nutkání na močení, nebo se zbavit úniků moči ve spánku (působí přes aromatické výpary výrobku).
  • Inkontinence – stav, kdy dochází k ne-dobrovolného úniku moči, děje se v bdělém stavu.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]