Vyhledávání

Klíšťová encefalitida – rekonvalescence

Máte příznaky obyčejné chřipky? Dostavila se horečka a měli jste klíště? Může jít o klíšťovou encefalitidu. Při podezření na toto onemocnění navštivte co nejdříve lékaře. Zabraňte tomu, aby se nemoc rozvinula do fáze, kdy bude mít trvalé následky.

Klíšťová encefalitida – rekonvalescence

Popis klíšťové encefalitidy a příčiny vzniku

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění, které je přenášeno ze zvířat na člověka především infikovaným klíštětem. Existuje i přenos skrz tepelně neupravený kozí či ovčí sýr a mléčné výrobky. Onemocnění může způsobit zánět mozku nebo zánět mozkových blan a obecně probíhá ve dvou fázích. Může však probíhat i bez příznaků. V první fázi (2-5 dnů) probíhá jako chřipka s projevy bolestí kloubů, svalů, hlavy a únavy. Ve druhé fázi (2-3 týdny) se objeví horečka, kruté bolesti hlavy, zvracení, dezorientace či strnutí šíje. Jedná se o závažné, život ohrožující onemocnění. Pokud se infekce včas podchytí a zahájí se odborná léčba, může dojít k úplnému uzdravení. Pozdní zahájení léčby a komplikace onemocnění mohou zanechat trvalé následky například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, obrnu horních končetin, sníženou výkonnost, deprese. K diagnostice onemocnění stačí krevní testy.

Léčba klíšťové encefalitidy – zbavte se potíží

K základní aktivní ochraně proti onemocnění patří očkování. Dále je vhodné pasivně, pomocí vhodné obuvi a oblečení bránit klíštěti, aby se zachytilo na kůži a přisálo. Další ochranou je používání repelentů. Pokud již dojde k přisátí klíštěte, tak je potřeba jeho včasné odstranění a dezinfekce místa, nejlépe jodovou tinkturou, která jako jediná dezinfekce působí do hloubky kůže. Pokud onemocnění propukne, léčbu představuje léčba podpůrná, a to vitamíny a léky tlumící sekundární projevy nemoci. Je vyžadován klid na lůžku. 3D pulzní terapie lze využít v období rekonvalescence, kdy aplikace urychlují regeneraci organizmu, snižují vznik komplikací a zkracují dobu nutnou k rekonvalescenci.

Slovník pojmů

  • Lymská borelióza – infekční onemocnění způsobené bakteriemi rodu Borrelia, je také přenášené klíštětem, ale léčitelné antibiotiky.
     

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]