Vyhledávání

Lupénka – psoriáza

Máte zarudlou kůži pokrytou bílými šupinami, svědí nebo je bolestivá? Může jít o lupénku. Navštívit lékaře je nejlepším řešením. Sice nelze nemoc zcela vyléčit, lze však dobře zvládat její projevy a udržet ji tak pod kontrolou.

Lupénka – psoriáza

Popis lupénky a příčiny vzniku

Lupénka (psoriasis vulgaris) je kožní neinfekční onemocnění postihujících především kůži nejčastěji na loktech, kolenech, nohách a trupu, v tříslech, na pohlavních orgánech či ve vlasech. Může postihnout také nehty a klouby. Patří mezi nejčastější kožní onemocnění s postižením 1-3 % populace. Většinou se projevuje až po pubertě, avšak u malých dětí není ničím výjimečným. Při lupénce se kožní buňky reprodukují extrémně více než normálně, což způsobuje neustálé navršování a odlupování postižené oblasti. Projevy mohou být různé:

  • zarudlá kůže s bílými šupinami, která svědí nebo bolí,
  • drsný povrch nehtů, které se mohou třepit nebo lámat,
  • vystupující plochy na rukou či nohou, které praskají nebo se na nich dělají puchýře.

Postižení kloubů (psoriatická artritida) je podobná revmatoidní artritidě a zánětlivé změny vedou k deformacím a degeneraci kloubu. Přesný důvod vzniku psoriázy není znám, na vzniku nemoci se podílí řada faktorů:

  • dědičná dispozice,
  • autoimunitní mechanizmy,
  • faktory vnějšího prostředí (stres, infekce, poranění, špatná funkce jater, některé léky, hormonální vlivy).

Léčba lupénky – zbavte se potíží

U méně závažných forem psoriázy se užívá především lokální léčba. Jde o masti, gely, tělová mléka. Jedná se o přípravky na bázi látek jako černouhelný dehet, kortikosteroidy, retinoidy, keratolytika, alternativně i sůl z Mrtvého moře. Systémová léčba přichází v úvahu u těžkých forem onemocnění. Jedná se o léky v tabletách či injekcích, kdy se účinná látka dostává skrze krevní oběh do celého organismu (například Metotrexát, Cyklosporin a Retinoidy). K moderním metodám patří biologická léčba s cíleným efektem do imunitních mechanismů, fototerapie či  fotochemoterapie (jde o společný efekt psoralenu a UVA složky ultrafialového záření). Zlepšení přináší podpora vyčištění a detoxikace organismu, která ulehčí játrům, ledvinám, kůži a střevům vylučováním odpadních látek a metabolitů z těla. Použití 3D pulzní terapie u lupénky je vhodné jak ve stadiu kožních projevů, tak při kloubních projevech. U kožních projevů je jejím cílem působit zklidnění, omezit svědění, podpořit hojení a při kloubních projevech navíc tlumit bolest. V období klidovém je jejím cílem udržovat stav a předcházet zhoršování onemocnění.

Slovník pojmů

  • Fototerapie – léčba světlem.
  • Fotochemoterapie (PUVA) – metoda léčby kombinace látky psoralenu a UVA složky ultrafialového záření.
  • Psoralen – látka rostlinného původu, zvyšuje citlivost kůže na sluneční světlo včetně UV záření.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]