Vyhledávání
Bolesti čelistního kloubu
Trápí vás bolest čelisti v místě kloubu? Šíří se do zubů, krku či hlavy? Objevuje se lupání při pohybu čelisti a cítíte omezení při otevírání úst? Na vině může být některé z onemocnění čelistního kloubu.

Popis bolestí čelistního kloubu a příčiny vzniku
Čelistní kloub neboli temporomandibulární kloub (TMK) patří mezi ty nejsložitější a nejvytíženější v lidském těle. Bolest kloubu můžete cítit při pohybu čelistí, ale i v klidu. Může se objevovat přímo v kloubu i šířit se do krku, zubů, hlavy nebo ucha. Někdy může být slyšet lupání nebo může dojít ke ztíženému otevírání úst. Příčiny vzniku onemocnění a následné bolesti čelistního kloubu mohou být různorodé. Potíže mohou vzniknout v důsledku úrazu, artrózy či artritidy. Při stresu časté zatínání zubů může vést k bolesti čelistního kloubu. Změna skusu například po vytržení zubu nebo aplikace nesprávné výplně zubu mohou způsobit také problémy. Pro zjištění pravé příčiny bolesti a určení léčby je mnohdy zapotřebí spolupráce odborníků z více zdravotních oborů (stomatologie, ORL, fyzioterapie či psychologie).
Léčba bolestí čelistního kloubu – zbavte se potíží
Léčba může být zdlouhavá a vyžaduje trpělivost pacienta. Konzervativní léčba vede ke zklidnění akutního stavu. Je doporučen klidový režim, nesteroidní antiflogistika k mírnění bolestí, dále omezení otvírání úst a měkká strava. Pokud jsou potíže s bolestí čelistního kloubu způsobeny strukturálními příčinami (například artrózou), lze mírnit symptomy onemocnění. U funkčních poruch (například pocitu „vyskočení“ kloubní hlavičky nebo také bolesti z přetížení svalů) dokáže fyzioterapie léčit příčinu potíží. Terapie při bolesti čelistního kloubu se skládá z manuálního ošetření měkkých tkání v okolí čelistního kloubu, hlavy a krční páteře, z mobilizace čelistního kloubu, a především ze speciálního cvičení. Někdy se využívají také různé pomůcky, jako například nákusná dlaha. Ve složitějších případech se volí obstřiky a nejtěžší případy jsou řešeny chirurgicky. V rámci rehabilitační péče významně pomáhá na bolesti čelistního kloubu 3D pulzní terapie a to jak v akutním stádiu onemocnění, tak v jeho doléčování.
Slovník pojmů
- Nákusná dlaha – snímatelná stomatologická plastová pomůcka, používá se nejčastěji při léčení nočního skřípání zubů nebo léčení některých onemocnění čelistních kloubů.
- Bruxismus – noční skřípání zubů.
- Nesteroidní antiflogistika – nesteroidní antirevmatika či nesteroidní protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen…).

Přihlášení
Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR