Vyhledávání

Bechtěrev

Trpíte chronickými bolestmi a ztuhlostí v dolní části páteře? Je bolest největší v klidu a zmírňuje se při fyzické aktivitě? Možnou příčinou může být Bechtěrevova choroba. Důležitá je včasná diagnostika, která pomáhá snižovat následky a zlepšovat průběh onemocnění.

Bechtěrev

Popis Bechtěrevovy nemoci a příčiny vzniku

Bechtěrevova nemoc (morbus Bechtěrev či ankylozující spondylartritida) je chronické zánětlivé onemocnění páteře vyznačující se bolestí a ztuhlostí páteře. Má dlouhodobý a postupně se zhoršující průběh. Zánět vede k ankylóze, tedy nahrazení původního spojení kloubu pevným vazivovým nebo kostěným spojením. Tyto srůsty v kloubu pak znemožňují jeho hybnost. Ankylóza při Bechtěrevově nemoci postihuje jednotlivé segmenty páteře, v rozvinutých stavech i celou páteř. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy dochází k produkci protilátek proti vlastní tkáni. Postižené tkáně této choroby jsou:

  • úpony vazů páteře,
  • klouby křížové oblasti páteře,
  • kloub mezi kostí křížovou a pánví.

Onemocnění se může projevit i mimo oblast páteře. Může dojít k omezení kapacity hrudníku, a tedy omezení plné roztažnosti plic, hrozí srdeční nedostatečnost, případně selhávání ledvin. Postižení páteře, se současným postižením kyčelního kloubu má zpravidla horší průběh a je obtížněji léčitelné. Bechtěrevova nemoc se nejčastěji projeví ve věku 15 až 30 let, a to především u mužů. Přesná příčina tohoto onemocnění zůstává nejasná. V jejím rozvoji hraje určitou roli dědičnost.

Léčba Bechtěrevovy nemoci – zbavte se bolesti

Léčba Bechtěrevovy choroby vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Nemoc není zcela vyléčitelná, a proto se zaměřuje na zmínění příznaků a zpomalení rozvoje onemocnění. Základem úspěšné léčby Bechtěrevovy nemoci je včasná diagnóza. Zabránit nemoci nejde, zásadní je na ni myslet a včas rozpoznat. Léčba  je založena na rehabilitaci a fyzikální terapii. Využívá se elektroléčba, 3D pulzní terapie a ultrazvuková terapie. Terapeuticky je důležitá úprava životního stylu, zdravá strava či lázeňská léčba. Obvykle je také nasazována imunomodulační léčba, biologická léčba, nesteroidní antirevmatika a dále takzvané chorobu modifikující léky (DMARDs – Disease Modifyng Antirheumatic Drugs). 3D pulzní terapie pomáhá významně řešit příznaky Bechtěrevovy choroby.

Slovník pojmů

  • Ankylóza – vazivové nebo kostěné spojení kloubu, které nahrazuje původní spojení kloubu.
  • Analgetický účinek – účinek proti bolesti.
  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, projevům zánětu a horečce.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]