Vyhledávání

Bolesti trojklanného nervu

Vyvolá vám ledový nápoj, studený vítr nebo čištění zubů ostrou bolest? Je tato bolest jako zásah elektrickým proudem, který projede vaším obličejem? Jedná se pravděpodobně o bolest trojklanného nervu, která je jednou z nejvíce intenzivních bolestí vůbec.

Bolesti trojklanného nervu

Popis bolesti trojklanného nervu a příčiny vzniku

Neuralgie trigeminu je chronické onemocnění trojklanného nervu (nervus trigeminus). Charakteristické jsou bleskově vznikající, šlehající bolesti, které postihují polovinu obličeje. Potíže mohou nemocného zcela ochromit. Záchvaty bolesti přicházejí v nepravidelných intervalech. Většinou se dá vypozorovat situace, které záchvat vyvolávají. Bolesti mohou přijít při žvýkání potravy, čištění zubů, ale i při naprosto nepatrných podnětech jako je dotyk obličeje konečkem prstu nebo při průvanu.

Příčiny neuralgie trigeminu jsou různé.

Primární forma onemocnění nemá objasněnou příčinu. Postihuje jedince ve středním a starším věku. Bolesti se vyskytují záchvatovitě, obvykle jednostranně v oblasti tváře, oka či dolní čelisti. Sekundární forma je vyvolána drážděním nervu různými chorobnými procesy a objevuje se kdekoliv v průběhu nervu a v jakémkoliv věku. Příčinou mohou být záněty, úrazy, ale i tumory. Obzvláště urputné jsou bolesti komplikující onemocnění pásovým oparem.

Léčba neuralgie trigeminu – zbavte se potíží

Za konvenční léčbu neuralgie trigeminu bylo donedávna považováno pouze podání léčiv. Medikamentózní léčba působí jen na určité množství pacientů a je zatížena řadou nežádoucích a vedlejších účinků. Obvykle jsou předepisovány preparáty proti křečím, u kterých bylo zjištěno, že na tuto bolest velmi dobře účinkují (například karbamazepin). Pokud nelze nalézt příčinu potíží, snaha je zmírnit bolest. V indikovaných případech přichází v úvahu operace. Chirurgická léčba je odpovědí pouze na některé příčiny potíží. I přes intenzivní výzkum problému a jeho řešení, stále přetrvává značné procento nemocných, kteří na tyto léčebné metody nereagují. 3D pulzní terapie patří k významné doplňkové a symptomatické léčbě bolestí trojklanného nervů.  Včasné a denní opakované aplikace mohou navíc předejít přechodu do chronicity a zhoršení celkového stavu.

Slovník pojmů

  • Nervus trigeminus – trojklanný nerv.
  • Karbamazepin – látka ze skupiny iminostilbenů. Používá se k léčbě epilepsie či neuralgií trigeminu.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]