Vyhledávání

Zánět dutin – sinusitida

Máte ucpaný nos, teplotu, trápí vás kašel a bolí hlava? Jde o tupou bolest vycházející z oblasti horní čelisti, tváří nebo čela? Pravděpodobně máte zánět dutin. Je možné, že se při jeho léčbě neobejdete bez antibiotik. Navštivte proto svého lékaře.

Zánět dutin – sinusitida

Popis zánětu dutin a příčiny vzniku

Zánět dutin (sinusitida) je zánětlivé onemocnění vedlejších dutin dýchacích cest (paranasálních dutin). Často jde o dutinu v kosti čelistní a čichové (etmoidální dutina). Málokdy je postižena dutina v kosti čelní a vzácně v kosti klínové. Příznakem je bolest hlavy, ztráta čichu, otoky tváří, bolesti zubů a uší, rýma (hnisavá), horečka a další. Ve většině případů na příčině je bakteriální infekce. Často vzniká přechodem virové infekce z dutiny nosní při rýmě nebo při zánětu zubního lůžka. Vznik může zapříčinit i alergie. Mezi rizikové faktory vzniku patří oslabený organismus, přetopené místnosti s nízkou vlhkostí vzduchu, nedostatek vitamínů nebo dlouhodobý stres. Diagnózu potvrdí lékař při běžném vyšetření, podrobnějším vyšetřením nosu (rhinoskopií), dále rentgenem nebo orientačně pomocí diafanoskopie (hodnotí vzdušnost dutin).

Léčba zánětu dutin – zbavte se potíží

V případě virového původu je důležitý klidový režim a posílení imunity organismu. Chorobné změny jsou při virózách obvykle dočasné a mohou ustoupit i bez specifické léčby. U bakteriálních infekcí se užívá většinou cílených antibiotik. U velmi prudce probíhající sinusitidy čelistní dutiny je někdy potřebné provést punkci. Podpůrně se mohou použít nosní kapky, prohřívání paží a dolních končetin ve vodní lázni. Aplikace 3D terapie lze využít hlavně k uvolnění neprůchodnosti Eustachovy trubice z důvodu otoku sliznic. Cílem aplikací je urychlit hojení sliznic a ulevit od některých příznaků onemocnění (otoku, sekrece). Při nutnosti cílené ORL léčby při zánětech nosohltanu a dutin aplikujeme 3D pulzní terapii co nejdříve spolu s ostatní cílenou léčbou včetně léčby antibiotické!

Slovník pojmů

  • Rinosinusitida – termín označuje sinusitidu, kdy je zánětem postižena současně i sliznice dutiny nosní.
  • Otitida (otitis media) – zánět středního ucha.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]