Vyhledávání

Stav po infekční žloutence

Trpíte bolestmi břicha, je vám na zvracení a jste unavení? V počátku stejné příznaky jako jiná virová nákaza může mít i žloutenka. Někdy se přidá i žluté zbarvení kůže a sliznic. Pokud máte podezření na žloutenku, je nejlepší nechat si u lékaře potvrdit diagnózu vyšetřením krve a co nejdříve zahájit vhodnou léčbu.

Stav po infekční žloutence

Popis žloutenky a příčiny vzniku

Žloutenka (infekční hepatitida) je virové onemocnění postihující jaterní tkáň. Prvními příznaky jsou nechutenství, nevolnost, bolest kloubů, svalů a zvýšená teplota. Nemocný má velmi světlou stolici, a naopak velmi tmavou moč. Později se může dostavit zežloutnutí kůže, očního bělma, sliznic i ostatních tkání. Podle viru, který dané onemocnění vyvolává, rozdělujeme virové hepatitidy na typy A, B, C, D a E. Typ A je nejrozšířenější a je označován též jako nemoc špinavých rukou. Mluvíme o takzvaném fekálně-orálním přenosu viru. Vyskytuje se zejména v dětských kolektivech a v prostředí, kde se nedostatečně dodržují hygienické návyky. Typ B se přenáší krví a tělními tekutinami. Nebezpečný je v tom, že může dojít k chronickému průběhu až selhání jater. Typ C je označován jako nemoc narkomanů a homosexuálů, přenáší se zejména krví. Asi u 10-12 % nemocných přechází postižení jater ve formu chronickou vedoucí až k jaterní cirhóze či karcinomu jater.

Léčba žloutenky – zbavte se potíží

Nejprve je nutno krevními testy a testy moče zjistit, o jaký typ infekční žloutenky jde. V případě typu A je pacient přijat na infekční oddělení do nemocnice, je nastolen klidový režim a jaterní dieta. Alkohol je zcela vyloučen. Ve fázi rekonvalescence je nutno ještě půl roku dodržovat dietu, nevykonávat namáhavé činnosti a posilovat obranyschopnost organismu. V případě hepatitidy typu B a C není nutnost hospitalizace na infekčním oddělení. Jako prevenci proti žloutence typu A a B lze volit očkování. Po prodělání infekční žloutenky a chronických poškození jater je doporučováno v období rekonvalescence aplikovat 3D pulzní terapii pro její schopnost stimulovat, urychlovat hojení a  regeneraci jaterních buněk. Předchází se tak dalšímu poškozování a přechodu do chronicity. U akutních virových onemocnění jater nejsou aplikace 3D pulzní terapie doporučovány.

Slovník pojmů

  • Fekálně-orální přenos – způsob přenosu onemocnění, kdy  se choroboplodné zárodky vylučují stolicí a do organismu se dostávají zažívacím ústrojím.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]