Vyhledávání

Chronické žaludeční vředy a vředy na dvanácterníku

Bolí vás břicho, trpíte nechutenstvím, říháním, plynatostí a ubýváte na váze? Může jít o žaludeční vředy, kdy se bolesti dostavují do dvou hodin po jídle. Pokud jde o bolest spíše před jídlem (zejména v noci) a jídlem se zpravidla utišuje, může jít o vředy dvanácterníkové. Při podezření na tato onemocnění doporučujeme vyhledat lékaře.

Chronické žaludeční vředy a vředy na dvanácterníku

Popis žaludečních vředů a vředů na dvanácterníku a příčiny vzniku

U chronické vředové choroby žaludku a dvanácterníku (chronické gastrické vředy) jde o postižení jejich sliznice. Vřed postupně proniká přes sliznici do hlubších vrstev. Onemocnění je charakterizované výskytem jednoho nebo více vředů ve stěně žaludku nebo dvanáctníků (lidově dvanácterníku, latinsky duodena) a opakujícími se relapsy v průběhu mnoha let. Může dojít ke komplikacím a to ke krvácení, když vřed poškodí cévy žaludeční stěny. Další komplikací je prasknutí vředu, kdy pronikne celou stěnou a obsah zažívací trubice vytéká do dutiny břišní. Jedná se o akutní stav, který je nutno řešit v nemocnici často operací. Dvanáctníkové vředy jsou 4x častější než žaludeční, také častěji krvácejí. Příčinou dvanáctníkových vředů může být:

  •  infekce Helicobacter pylori,
  •  nadměrná spotřeba nesteroidních protizánětlivých látek,
  •  nerovnováha mezi protektivními (ochrannými) a agresivními faktory působícími na sliznici.

K agresivním faktorům můžeme řadit například dlouhodobý stres či špatnou životosprávu. U žaludečního vředu se uplatňuje především infekce Helicobacter pylori, u dvanácterníkového zvýšená sekrece kyseliny chlorovodíkové (HCl).

Léčba žaludečních vředů a vředů na dvanácterníku – zbavte se potíží

Léčba je komplexní. Nejprve spočívá v eliminace infekce pomocí antibiotik. Dále se užívá farmakoterapie k minimalizaci agresivních faktorů a podpoře faktorů protektivních. Vhodná je úprava životosprávy a dieta. Důležité je vyhýbat se stresu, cigaretám a alkoholu. Nežádoucí jsou kořeněná jídla. 3D pulzní terapie svým účinkem významně posiluje faktory protektivní (vasodilataci, protizánětlivé působení, zlepšení výživy sliznice a urychlení jejího hojení) a eliminuje tak rizikovou ischémii stěny. Neaplikujeme ji při krvácení z vředu!

Slovník pojmů

  • Helicobacter pylori (latinsky mikroaerofilní bakterie) – bakterie, která napadá sliznici žaludku.
  • Perforace – protržení dutého orgánu (například žaludku).
  • Relaps – opětovný návrat příznaků nemoci.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]