Vyhledávání

Pálení žáhy

Cítíte pálení v hrudi nebo hrdle po jídle? Máte časté říhání až pocit na zvracení? Patrně vás pálí žáha, kdy při přetrvávajících potížích je nejlepší navštívit lékaře.

Pálení žáhy

Popis pálení žáhy a příčiny vzniku

Pálení žáhy neboli pyróza vzniká v důsledku takzvaného gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu. Objevuje se asi u jedné desetiny obyvatelstva. Kyselý žaludeční obsah uniká volně do spodní části jícnu a zase se vrací zpět do žaludku. Žaludeční kyseliny dráždí sliznici jícnu a vyvolávají tak pyrózu – nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku. Dochází k němu z pravidla v noci ve spánku nebo po jídle. Pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k jejímu vážnému poškození. Dochází k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, v níž může vzniknout vřed i zhoubný nádor. Pálení žáhy může být nejčastěji způsobeno výrazně mastnými a tučnými jídly. Dále je časté v těhotenství a u obézních lidí. Jednou z příčin poruchy uzávěrového mechanismu může být hiátová kýla. Opakované potíže vyžadují účinnou léčbu refluxní choroby a pravidelné gastroskopické kontroly.

Léčba pálení žáhy – zbavte se potíží

Úlevu mohou přinést léky, z nichž většina je běžně dostupných bez receptu. Nejběžněji užívanými jsou antacida, které neutralizují kyselost. Dále léky blokující tvorbu žaludeční kyseliny. Doporučována je zvýšená poloha horní poloviny těla při spánku nebo vypití sklenky vlažné vody. Pomoci zmírnit potíže mohou i dietní opatření jako pravidelnost ve stravě, vhodná kombinace potravin, omezení kouření a alkoholu. Je doporučeno dále snížit stresovou zátěž a nastolit celkově zdravý životní styl. V případě hiátové kýly je nutná operace. U opakujících se problémů je potřebná léčba k zajištění dlouhodobého řešení. 3D terapie lze využít k léčbě pálení žáhy, jejím cílem je tlumení spastických bolestí a podpora regenerace sliznic jícnu.

Slovník pojmů

  • Hiátová kýla – jde o vysunutí horní části žaludku trhlinou v bránici nebo jícnovým otvorem do hrudníku.
  • Antacida – léky, které neutralizují žaludeční kyselinu chlorovodíkovou, používají se v případě pálení žáhy, některých forem žaludeční „neurózy“.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]