Vyhledávání

Bolesti hlavy

Bolí vás hlava? Příčina může být někdy naprosto jednoduchá. Může se jednat například o přepracovanost nebo dehydrataci. Avšak každá bolest hlavy, která se často opakuje nebo trvá dlouho, by měla být důvodem konzultace s lékařem.

Bolesti hlavy

Popis bolestí hlavy a příčiny vzniku

Bolesti hlavy jinak také cefalalgie nebo cefalea mohou být různého charakteru, intenzity a trvání. Mohou mít i různou příčinu. Jsou častým projevem nejrůznějších onemocnění, která nemusí být závažná, ale může se také jednat o onemocnění život ohrožující. Vždy je vyžadováno komplexní vyšetření. Podle příčiny vzniku rozlišujeme primární a sekundární bolesti hlavy. V případě primárních jde o bolesti, které nejsou doprovázeny jiným onemocněním. Může jít například o migrénu, kdy jde o záchvaty úporné bolesti často doprovázené nevolností, zvracením, zvýšenou citlivostí na světlo nebo zvuk. Dále tenzní bolesti hlavy, které mohou být způsobeny stresem, dlouhodobou prací u počítače, namáháním očí. Jde o bolesti hlavy v důsledku potíží s krční, hrudní či bederní páteří. Do této skupiny patří i takzvaný cluster headache. Jde o jednostrannou bolest hlavy vysoké intenzity a záchvatovitého charakteru, kde příčina není zatím objasněna. U sekundárních bolestí hlavy je na vině jiné onemocnění, například chřipka či zánět vedlejších nosních dutin nebo závažná až život ohrožující onemocnění a stavy. Například nádor na mozku, zánět mozkových blan či meningitida.

Léčba bolestí hlavy – zbavte se potíží

U sekundárních bolestí je léčba zacílena na příčinu onemocnění, kde bolest hlavy je jejím projevem. Léčba migrény je založena na prevenci vzniku migrénových záchvatů, nutné je vyloučit všechny možné spouštěče záchvatu. Dále jsou podávaná podávána analgetika, nesteroidní antiflogistika, specifická antimigrenika, preventivně jsou používány beta blokátory a další léky. Na migrénu i tenzní bolesti významné působí psychologické a relaxační metody. Obecně je doporučována změna životního rytmu a protistresové aktivity. Důležitou roli zaujímá cvičení a rehabilitace. Doporučena je 3D pulzní terapie, která pomáhá řešit potíže spojené s bolestmi hlavy.

Slovník pojmů

  • Cluster headache – jednostranná bolest hlavy vysoké intenzity

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]