Vyhledávání

Poruchy prokrvení horních končetin (ischemická choroba horních končetin)

Máte studené ruce? Zmodrají, následně zčervenají a objevují se bolesti? Špatné prokrvení končetin může být důsledek nesprávného životního stylu, ale také již symptomem vážnějšího onemocnění.

Poruchy prokrvení horních končetin (ischemická choroba horních končetin)

Popis ischemie horních končetin a příčiny vzniku

Ischemická choroba rukou je onemocnění tepen horních končetin vedoucí k jejich ischemii. Dochází k nedostatečnému přívodu kyslíku a živin do pracujících svalů a tkání. Toto onemocnění je mnohem méně časté než postižení dolních končetin (ischemická choroba dolních končetin). Dělí se na typ proximální a distální (akrální). Proximální typ ischemické choroby horních končetin je nejčastěji podmíněn aterosklerózou (kornatěním tepen). Častější formou je distální typ  - Raynaudův fenomén. V případě primárního Raynaudova fenoménu, kdy není prokazatelné základní onemocnění, se používá termín Raynaudova choroba. Je-li Raynaudův fenomén příznakem jiného onemocnění mluvíme o takzvaném Raynaudově syndromu. Raynaudův syndrom je pak průvodním onemocněním vážnější choroby. Například revmatických, arteriálních, neurologických a dalších onemocnění. Dalším projevem špatného prokrvení, jsou záchvaty cévních křečí způsobené onemocněním ramenního pletence, při onemocnění periferních cév a jiných stavech. Poruchy prokrvení mohou signalizovat různá onemocnění, mohou mít i různě závažné příčiny, proto je důležité vždy se poradit s odborným lékařem.

Léčba ischemie horních končetin – zbavte se potíží

Onemocnění vyžaduje odborné cévní vyšetření a včasné zahájení léčby podle stádia a lokalizace ischemické choroby. Cílem je zlepšení průtoku tepnami a zachování končetiny. Základem léčby je úprava životního stylu a eliminace rizikových faktorů (eliminace kouření, stresu, redukce hmotnosti, regulace cukrovky). Cílem farmakologické léčby je omezit shlukování krevních destiček a tvorby trombů (antiagregační léčba). Některé preparáty dokáží přímo ovlivňovat tepny a způsobovat jejich roztažení (vasodilatační léčba). Významná je pravidelná fyzická aktivita a rehabilitace. 3D pulzní terapie významně pomáhá řešit důsledky ischemie horních končetin.

Slovník pojmů

  • Raynaudův fenomén – druh vazoneurózy charakterizovaný výrazným zbělením prstů rukou vyvolaném chladem, které následně zmodrají, poté zčervenají a objevuje se jejich bolest.
  • Ateroskleróza – kornatění tepen v důsledku ukládání tukových látek do stěn tepny.
  • Distální – vzdálený, umístěný na opačné straně, než je počátek (u horní končetiny je to ruka s prsty).
  • Proximální – bližší počátku či vzniku (u horní končetiny je to rameno).

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]