Vyhledávání

Menierův syndrom a nemoc

Cítíte tlak v uchu nebo slyšíte zvonění? Motá se vám náhle hlava, proto je těžké stát a ztrácíte rovnováhu? Můžete trpět Menierovou chorobou, onemocněním, které není vyléčitelné, ale při včasné diagnostice u vašeho lékaře, lze úspěšně tlumit projevy této nemoci.

Menierův syndrom a nemoc

Popis Menierovy nemoci a příčiny vzniku

V případě Menierovy nemoci jde o postižení vnitřního ucha s rovnovážným ústrojím. Dochází k dysfunkci části vnitřního ucha (endolymfatického saku). Hromaděním endolymfy se zvyšuje její tlak a ten způsobuje narušení sluchového a rovnovážného ústrojí. Onemocnění se vyskytuje především u pacientů ve věku 30–60 let. Má tři základní příznaky:

  • tinnitus (ušní šelesty a pískoty),
  • nedoslýchavost,
  • a vertigo (závratě).

Příznakem, který převažuje nad oběma ostatními, je záchvat rotačního vertiga, který je velice proměnlivý a obvykle ho předchází aura. Dosahuje vrcholu své intenzity během několika minut a trvá v průměru dvě až tři hodiny. Jde o záchvaty motání hlavy, které jsou doprovázeny nevolností a zvracením. Další dva příznaky, tinnitus a nedoslýchavost jsou obvykle jednostranné. Tinnitus bývá trvalý nebo intermitentní. Nedoslýchavost se v průběhu onemocnění zhoršuje a k úpravě sluchu již nedochází. Po opakovaných záchvatech může dojít i k úplné ztrátě sluchu. Příčina onemocnění není zcela známa. Jistý vliv může mít kouření, alkohol, nadměrné solení či přepracování.

Léčba Menierovy nemoci – zbavte se potíží

Neexistuje léčba příčiny onemocnění (kauzální léčba). Léčba symptomatická je zaměřena na tlumení příznaků nemoci. V období záchvatu jsou podávány léky tlumící závrati a zvracení. Je nastolen klidový režim a při úporném zvracení nutno doplňovat tekutiny. Dále jsou doporučovány léky, které upravují složení a množství endolymfy. Po selhání všech ostatních možností je indikována chirurgická léčba. Vhodné je upravit životní styl, omezit příjem soli, kofeinu a alkoholu. Vhodná je přiměřená fyzická a sportovní aktivita. 3D pulzní terapie pomáhá řešit příznaky Menierovy choroby, jejím cílem je zlepšit mikrocirkulaci v oblasti vnitřního ucha a vytvořit lepší podmínky pro normální funkci a hojení.

Slovník pojmů

  • Endolymfa – tekutina vyplňující blanitý labyrint vnitřního ucha.
  • Vertigo – pocit porušené rovnováhy.
  • Intermitentní – střídavý, přerušovaný, periodický, vracející se.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]