Vyhledávání

Angína, chrapot, katary horních cest dýchacích (KHCD)

Bolí vás v krku, máte chrapot, rýmu, zvětšené uzliny a horečku? Může jít o angínu nebo katary horních cest dýchacích. Právě při podezření na angínu je doporučováno zajít k lékaři, aby bylo zabráněno případným komplikacím.

Angína, chrapot, katary horních cest dýchacích (KHCD)

Popis angíny, chrapotu, katarů horních cest dýchacích (KHCD) a příčiny vzniky

Angína (tonzilitida) je zánět krčních mandlí. Příznakem je silná bolest při polykání, chrapot, nevolnost, zduřelé uzliny. Na příčině jsou bakterie (nejčastěji z rodu Streptococcus), viry či kvasinky. Jde o onemocnění nakažlivé, přenáší se vzduchem, kapénkovou infekcí. Není vhodné ji podceňovat, neboť může mít vážné komplikace jako absces, selhání ledvin, revmatickou horečku. Nachlazení, rýma a další nekomplikované katary horních cest dýchacích (KHCD) jsou všude ve světě hlavní příčinou infekční nemocnosti. Projevují se kašlem, bolestmi v krku, rýmou a horečkou. Dále může být přítomna bolest svalů, pocity únavy, bolesti hlavy a ztráta chutě k jídlu. Převážně ty, jež jsou vyvolány lidskými rinoviry (HRV), mohou vést k druhotným závažným komplikacím. U dětí to jsou nejčastější středoušní záněty, sinusitidy, záněty průdušek, astma a cystické fibrózy s postižení dolních cest dýchacích. Infekce vyvolané rinoviry (HRV) jsou závažné především u starších osob, osob po transplantacích, novorozenců a u malých dětí.

Léčba angíny, chrapotu, katarů horních cest dýchacích – zbavte se potíží

V případě angíny, kdy původcem je bakterie, jsou doporučena cílená antibiotika. Při častém opakování může být v některých případech doporučeno chirurgické odstranění mandlí. Na bolest krku je vhodný Priessnitzův obklad. V současnosti nejsou známy léky, které by zkracovaly dobu trvání infekce, které jsou vyvolány lidskými rinoviry (HRV). Léčba je zaměřena na potlačení symptomů. K tomu se používá analgetik, léků, které ulevují od bolesti a antipyretik, jež snižují horečku (například Ibuprofen). Dále je podstatný odpočinek a dostatečný pitný režim. Aplikace 3D pulzní terapie mohou pozitivně ovlivnit řadu symptomů těchto onemocnění a to hlavně otoky sliznic, dále urychlují reparaci řasinkového epitelu, rozšiřují dýchací cesty, tlumí zánět.

Slovník pojmů

  • Řasinkový epitel – buněčné výběžky na epitelových buňkách, které posouvají hlen a nečistoty směrem ven.
  • Laryngitida (laryngitis) – jde o zánět hrtanu (horního úseku dýchacích cest).
  • Absces – jedná se o chorobnou dutinu, která vznikla zánětem a je vyplněná hnisem.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]