Vyhledávání

Zánět průdušek (Bronchitida)

Máte vytrvalý kašel, jste dušní, máte teploty a vykašláváte hlen? Může jít o zánět průdušek. Zejména neléčení chronické formy tohoto onemocnění může způsobit trvalé poškození průdušek i plic.

Zánět průdušek (Bronchitida)

Popis zánětu průdušek a příčiny vzniku

Zánět průdušek (bronchitida) spadá mezi záněty dolních cest dýchacích. Mezi příznaky patří vytrvalý kašel, vykašlávání hlenu, teplota, únava a bolest hlavy. Nakažlivost onemocnění je minimální. Onemocnění má formu akutní nebo chronickou. Akutní zánět průdušek patří k nejčastějším onemocněním dýchacích cest hlavně u dětí a kojenců. Rozvíjí se náhle například po nachlazení. Trvá 1 -3 týdny, kašel může odeznívat i déle. Chronickou podobou trpí hlavně dospělí kuřáci. Vzniká například prachem, tabákovým kouřem, znečištěným ovzduším. Může ustat a po čase se opět vrací (alespoň 3 měsíce v roce po dobu dvou let). Příčinou onemocnění může být infekce častěji virová, méně často bakteriální (například streptokok). Neinfekční příčinou je dlouhodobé dráždění dýchacích cest či zátěž organismu (například přepracování).

Léčba zánětu průdušek – zbavte se potíží

Léčba je cílená antibiotická (pokud je indikována) a mukolytická, která řeší akutní stadium. Důležitý je klidový režim, dostatečný přísun tekutin (ideální jsou bylinkové čaje). Dále vhodné omezit příjem potravin zvyšující tvorbu hlenu (pití mléka, upřednostnit kysané mléčné výrobky). Lze vyzkoušet také zábal z eukalyptového oleje. Nesmírně důležitá je fáze rekonvalescence. Špatné doléčení vede k přechodu do chronicity a zvyšuje riziko vzniku dalších závažných zdravotních komplikací. 3D terapie je indikována od počátku onemocnění, mírní symptomy onemocnění - zmenšuje otok sliznic, zlepšuje dechovou kapacitu plic a odkašlávání hlenů. Stimuluje obranný systém proti infekci a zlepšuje účinek antibiotické léčby. Celkově se zkracuje doba léčby.

Slovník pojmů

  • Mukolytika – léky, které usnadňují vykašlávání, zřeďují hlen nebo podporují tvorbu řídkého hlenu.
  • Streptokok – rod bakterií z čeledi Streptococcacae, které charakterizuje řetízkové uspořádání, některé se u lidí vyskytují přirozeně, jiné jsou původci nejrůznějších onemocnění.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]