Vyhledávání

Lymská borelióza

Měli jste klíště a je v místě jeho přisátí červená skvrna s blednoucím středem? Pokud vás navíc silně bolí hlava, klouby a máte horečku, raději navštivte lékaře. Může jít o lymskou boreliózu. Její včasné neléčení může mít vážné následky na nervový systém, srdce i pohybový aparát.

Lymská borelióza

Popis boreliózy a příčiny vzniku

Lymská borelióza (též lymeská borelióza) je infekční onemocnění způsobené přinejmenším třemi druhy bakterií rodu Borrelia. Nejčastějším přenášečem na člověka je klíště. Infekci je vzhledem k celkovému zamoření klíšťaty možno získat prakticky všude. V podezření z možného přenosu je i jiný hmyz s bodavě-savým ústrojím jako komár nebo muchnička. Nemoc probíhá ve třech stadiích. V první stádiu, které trvá i několik týdnů, se objeví příznaky připomínající chřipku. Infikovaný je unavený, má horečku a pociťuje nevolnosti. Objeví se červená skvrna s bílým středem v okolí přisátí klíštěte (migrující erytém). Ve druhé fázi se objevují bolesti kloubů, otoky, bolesti svalů. Třetí fáze přichází po několika měsících až roce a objeví se záněty kloubů, zánětlivá onemocnění mozku, míchy, srdce či oka. Diagnóza se stanovuje podle klinického nálezu a laboratorních vyšetření, kdy jsou vyšetřovány protilátky proti boreliím.

Léčba lymské boreliózy – zbavte se potíží

Léčba onemocnění je antibiotická a důležitá je včasná diagnostika a zahájení léčby. Neexistuje prevence v podobě očkování jako u klíšťové encefalitidy. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné. V pozdějších stadiích onemocnění přetrvává i po antibiotické léčbě řada klinických potíží, které mohou přecházet do chronického stádia a zde je důležitá další symptomatická léčba a dlouhodobá rehabilitace. 3D pulzní terapie je vhodnou rehabilitační metodou. Jejím cílem je zmírnit průběh zánětlivých procesů, tlumit bolest, zlepšovat hybnost a omezit progresi klinických příznaků u chronických následků prodělané nákazy.

Slovník pojmů

  • Migrující erytém (erythema migrans)  – červená skvrna i několik centimetrů velká, která se objevuje okolo místa přisátí klíštěte za 14 dní až jeden měsíc, je typickým projevem boreliózy.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]