Vyhledávání

Lymská borelióza

Autor článku : MUDr. Peter Bednarčík CSc

Měli jste klíště a je v místě jeho přisátí červená skvrna s blednoucím středem? Pokud vás navíc silně bolí hlava, klouby a máte horečku, raději navštivte lékaře. Může jít o lymskou boreliózu. Její včasné neléčení může mít vážné následky na nervový systém, srdce i pohybový aparát.

Lymská borelióza

Popis boreliózy a příčiny vzniku

Lymská borelióza (též lymeská borelióza) je infekční onemocnění způsobené přinejmenším třemi druhy bakterií rodu Borrelia. Nejčastějším přenášečem na člověka je klíště. Infekci je vzhledem k celkovému zamoření klíšťaty možno získat prakticky všude. V podezření z možného přenosu je i jiný hmyz s bodavě-savým ústrojím jako komár nebo muchnička. Nemoc probíhá ve třech stadiích. V první stádiu, které trvá i několik týdnů, se objeví příznaky připomínající chřipku. Infikovaný je unavený, má horečku a pociťuje nevolnosti. Objeví se červená skvrna s bílým středem v okolí přisátí klíštěte (migrující erytém). Ve druhé fázi se objevují bolesti kloubů, otoky, bolesti svalů. Třetí fáze přichází po několika měsících až roce a objeví se záněty kloubů, zánětlivá onemocnění mozku, míchy, srdce či oka. Diagnóza se stanovuje podle klinického nálezu a laboratorních vyšetření, kdy jsou vyšetřovány protilátky proti boreliím.

Léčba lymské boreliózy – zbavte se potíží

Léčba onemocnění je antibiotická a důležitá je včasná diagnostika a zahájení léčby. Neexistuje prevence v podobě očkování jako u klíšťové encefalitidy. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné. V pozdějších stadiích onemocnění přetrvává i po antibiotické léčbě řada klinických potíží, které mohou přecházet do chronického stádia a zde je důležitá další symptomatická léčba a dlouhodobá rehabilitace. 3D pulzní terapie je vhodnou rehabilitační metodou. Jejím cílem je zmírnit průběh zánětlivých procesů, tlumit bolest, zlepšovat hybnost a omezit progresi klinických příznaků u chronických následků prodělané nákazy.

Slovník pojmů

  • Migrující erytém (erythema migrans)  – červená skvrna i několik centimetrů velká, která se objevuje okolo místa přisátí klíštěte za 14 dní až jeden měsíc, je typickým projevem boreliózy.
Klasifikace nemocí
Přihlášení Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR