Vyhledávání
Svalová únava
Tuhnou vám svaly? Cítíte slabost a bolest v nohou či rukách? Těžký trénink nebo fyzická práce, může způsobit svalovou únavu. Ta se projevuje také poklesem síly, ztrátou rychlosti a jemné koordinace pohybů. Je pravý čas si odpočinout a regenerovat.
Popis svalové únavy a příčiny vzniku
Jde o únavu svalů po tréninku, po těžké fyzické práci a při stavech vyčerpanosti. Lze ji pociťovat jako tíhu, slabost, případně bolest nebo ztuhnutí kosterních svalů. Většinou se objevuje na nohou a rukách. Projevuje se pokles svalové síly, ztráta rychlosti a jemné koordinace pohybů. Vyčerpané svaly mají sklon ke třesu a křečím. Únava omezuje další fyzické aktivity a při nedostatečné regeneraci vede k mikrotraumatům a chronickému poškození. Důležité je neignorovat ji, jelikož jde o varovný signál! Při opakované pohybové činnosti, kdy přestávky nejsou dostatečné k tomu, aby nastalo plné zotavení, nastává akutní patologická únava, která může končit až selháním krevního oběhu. Chronická patologická únava může vést ke zmenšení a atrofii svalových vláken, která jsou nahrazována vazivovou tkání. Jak svalová únava vzniká? Sval pro svou práci vyžaduje dodávku kyslíku a energetických zásob glykogenu. V případě zvýšení intenzity aerobní zátěže, která vyžaduje větší dodávku kyslíku, než je transportní systém schopen zajistit, přechází pracující svalová tkáň na anaerobní způsob získávání energie. Dochází k nadprodukci laktátu (kyseliny mléčné) a k rozvoji metabolické acidózy (výrazného okyselení). Dalším zatížením se situace zhoršuje, glykogen jako zdroj energie je nahrazován bílkovinami a nedostatečným přívodem kyslíku se vytváří více laktátu. Acidóza zhoršuje podmínky pro vznik a vedení svalových potenciálů, zhoršuje kontraktilitu svalstva.
Léčba svalové únavy – zbavte se potíží
Je důležité rozumně reagovat na příznaky svalové únavy, a to snížením tréninkové zátěže, nastolit dostatečný odpočinek, který vystřídá fáze tréninku. Pasivní odpočinek (spánek, masáže, koupele, sauna) je vhodné využít v případě aerobního typu zátěže (zátěže za přítomnosti kyslíku). Důležitá je i zvýšená dávka sacharidů. V případě anaerobního typu zátěže (zátěže za nepřítomnosti kyslíku) je důležité volit aktivní odpočinek jako cvičení ve vodě, doplňkové sporty. Ty zajistí rychlejší odplavování zplodin. Na bolesti a uvolnění svalů lze použít i masti a gely zakoupené v lékárně či další přípravky jako je hořčík či vitamín D. Doporučenou regenerační metodou je také 3D pulzní terapie . Vede k okamžité vasodilataci, zvýšenému přísunu kyslíku a živin do exponovaných svalů. Dále urychluje vyplavení kyselých metabolitů, a přitom tlumí bolesti a uvolňuje křeče.
Slovník pojmů
- Myopatie – onemocnění kosterního svalstva projevující se jeho ochablostí.
- Svalová horečka – bolest svalů den či dva po výkonu, jehož příčinou je přetížení, vzniká nahromaděním laktátu a poraněním svalových vláken.
- Chronický únavový syndrom (chronic fatigue syndrome, CFS) – onemocnění, které se projevuje pocity absolutního vyčerpání, nepřekonatelné únavy bez zjevné příčiny.
- Aerobní zátěž – zátěž nebo aktivita, který probíhá za přítomnosti kyslíku.
- Anaerobní zátěž – zátěž nebo aktivita, která probíhá bez přítomnosti kyslíku.
Přihlášení
Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR