Vyhledávání

Bělání prstů (Raynaudův syndrom)

Stává se, že máte studené ruce a zbělají vám prsty? Zároveň se sníží jejich citlivost a hybnost? Může jít o Raynaudův syndrom. Špatné prokrvení může být důsledek nesprávného životního stylu, ale také již symptomem vážnějšího onemocnění.

Bělání prstů (Raynaudův syndrom)

Popis bělání prstů (Raynaudova syndromu) a příčiny vzniku

V případě bělání prstů (Raynaudova syndromu) jde o lokální vasoneurózu. Jedná se o záchvatovité stažení cév prstů s klasickým zblednutím. Vznikají takzvané bílé, mrtvé prsty (latinsky digiti mortui). Následně dochází k jejich zčervenání, které je způsobeno opětovným roztažením cév a urychlením krevního proudu. Během těchto fází je pociťována snížená citlivost prstů, chlad, bolest či brnění. Raynaudův syndrom je nutno odlišit od Raynaudovy choroby. Zatímco Raynaudova choroba znepříjemňuje život výše uvedenými projevy, u Raynaudova syndromu může dojít až k dlouhodobému snížení nebo zastavení přívodu krve. Hrozí poškození, odumírání tkáně prstů. V případě Raynaudova syndromu jde o průvodní onemocnění vážnějších chorob: 

  • revmatických,
  • arteriálních,
  • neurologických,
  • nádorových a dalších onemocnění.

Nejčastější příčinou záchvatu Raynaudova syndromu je chlad, vlhko, proudění vzduchu nebo námaha. Chorobou bělání prstů onemocní častěji ženy – kuřačky.

Léčba Raynaudova syndromu – zbavte se potíží

Rozlišení, zda se jedná pouze o reaktivitu cév (Raynaudovu chorobu) nebo o celkové onemocnění (Raynaudův syndrom), je prvním úkolem vyšetření. Od stanovení správné diagnózy se odvíjí návrh léčby a charakter sledování do budoucna. Základem nefarmakologické léčby je prevence stresu a emočních výkyvů, které mohou vést k rozvoji příznaků. Ideální je vyhýbat se chladu, udržovat ruce v teple. V zimě používat rukavice. Okamžitě přestat s kouřením. Farmakologická léčba znamená nasazení blokátorů kalciových kanálů. Ty způsobí dlouhodobé uvolnění hladkého svalu krevní cévy. 3D pulzní terapie pomáhá řešit příznaky bělání prstů (Raynaudova syndromu).

Slovník pojmů

  • Raynaudův fenomén – druh vazoneurózy charakterizovaný výrazným zbělením prstů rukou vyvolaném chladem, které následně zmodrají, poté zčervenají a objevuje se jejich bolest.
  • Vazoneuróza – porucha funkce cév projevující se špatným prokrvením určitých oblastí těla, například rukou.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]