Vyhledávání

Zánět středního ucha – otitis media

Cítíte bolest nebo tlak v uchu a nelze díky tomu spát? Může jít o zánět středního ucha, který je často doprovázen zvýšenou teplotou, rýmou nebo zvracením. Pokud z ucha vytéká tekutina, mohlo dojít k protržení bubínku. Vyhledejte neprodleně lékaře, neléčený zánět může končit vážnými komplikacemi.

Zánět středního ucha – otitis media

Popis zánětu středního ucha a příčiny vzniku

Zánět středního ucha (otitis media, nebo zánět středouší) je časté, bolestivé onemocnění projevující se převážně u dětí. I když jsou děti více náchylnější k tomuto onemocnění, může se objevit též u dospělých. Onemocnění začíná jako virová infekce horních cest dýchacích a má tendenci se komplikovat bakteriemi v hnisavý zánět. Vzniklá zánětlivá tekutina se ve středouší hromadí, tlačí na bubínek a způsobuje silnou bodavou bolest. Nemoc často doprovází také pocit tlaku v nemocném uchu, průjem, zvracení, zhoršení sluchu, zvýšená teplota a pocit schvácenosti. Lze rozlišovat zánět akutní, trvající maximálně jen několik dní, a zánět chronický, který může trvat i podstatně déle. Mezi možné příčiny onemocnění lze řadit:
  • dysfunkci Eustachovy trubice (zejména u nejmenších dětí),
  • průnik infekce,
  • nedostatečnou imunitní ochranu.

Léčba zánětu středního ucha – zbavte se potíží

Účinnou prevencí je při rýmě řádně smrkat a udržovat nos průchodný. V případě zánětu je doporučováno vzít vhodné léky proti bolesti a na bolavé místo přiložit studený obklad. Objeví-li se horečka, jsou doporučovány léky na její ztlumení. Pokud nedochází k ústupu zánětu, vhodná je návštěva ušního lékaře, který pravděpodobně doporučí antibiotikum. Dle potřeby lze provést paracentézu – protnutí bubínku a odsátí zánětlivé tekutiny. Ve snaze pomoci doléčit virový zánět a předejít bakteriálním komplikacím může významně pomoci 3D pulzní terapie . Jejím cílem je tlumit bolesti a podporovat hojení zánětu.  

Slovník pojmů

  • Eustachova trubice – trubice spojující střední ucho a nosohltan, slouží k vyrovnávání tlaku na obou stranách bubínku.
  • Paracentéza – propíchnutí dutého orgánu těla a vypuštění jeho obsahu (zejména ušního bubínku při zánětu středního ucha).

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]