Vyhledávání

Zácpa

Máte pocit těžkého a nadmutého břicha, nepravidelnou stolici a obtížné vyprazdňování? Tyto příznaky mohou znamenat zácpu. Pravděpodobně vám chybí vláknina, může však jít i o projev jiného onemocnění. Zejména při dlouhodobých problémech nutno jít k lékaři.

Zácpa

Popis zácpy a příčiny vzniku

Zácpa (nebo také konstipace, obstipace) je definována jako méně než 3 stolice týdně nebo přítomnost tvrdé stolice s nutností zvýšeného úsilí při vyprazdňování, pocit neúplného vyprázdnění či nutnost manuálního vybavení stolice. Výsledkem je nafouklé, bolestivé břicho a bolestivé vyprazdňování stolice. Toto může zhoršit stav hemeroidů a dalších chorob. Trpí jí přes 15 % dospělých a nad 65 let věku je popisována až ve 30–40 %. Je 3x častější u žen než u mužů. Podle příčiny dělíme zácpu na funkční a organickou. Funkční je například z důvodů zpomalení pasáže, špatné funkce svalů pánevního dna, nevhodných stravovacích návyků. U dospělých je nejčastější. U dětí je často spojena s přechodem na umělá mléka, nácvikem na nočník nebo změnou denního režimu v souvislosti s nastoupením do kolektivního zařízení (školek). Organická je příznakem jiného onemocnění například nemoci centrálního nervového systému, onemocnění konečníku a tlustého střeva, endokrinní nemoci, svalového onemocnění, psychiatrického a jiného onemocnění.

Léčba zácpy – zbavte se potíží

Prevencí zácpy je pravidelný denní a stravovací režim, dostatek tekutin a pohybu. Jóga, běh, chůze či pár pravidelných cviků mají výborné účinky. Důležitá je také zdravá strava bohatá na vlákninu. Tu obsahuje hlavně ovoce a zelenina (jablka, hrušky, jahody, maliny nebo brokolice), dále také psyllium, otruby nebo lněné semínko. Pomoci může i olivový olej. Mezi léky na zácpu patří probiotika a projímadla (Dulcolax, Guttalax). Řešením mohou být i projímavé čaje. Zejména projímadel by se nemělo užívat dlouhodobě a vhodné je o jejich použití poradit se s lékařem nebo lékárníkem. 3D pulzní terapie pomáhá řešit potíže spojené se zácpou, jejím cílem je stimulovat střevní pasáž přes nervová zakončení ve střevě a podle potřeby tlumit spastické bolesti.  

Slovník pojmů

  • Projímadlo (laxativum) –  léčivo. rostlinná droga, která podporuje pohyby střev a jejich vyprazdňování, často se používá na uvolnění střev při zácpě.
  • Konstipace, obstipace – jiný výraz pro zácpu.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]