Vyhledávání

Chrupavky, poškození menisku, regenerace

Bolí vás v koleni, máte ho oteklé a nelze jím ohýbat? Na vině může být poškozená chrupavka. Úraz, náhlý pohyb, rychlá rotace mohou být příčinou postižení menisku. I zde platí, co nejdříve navštívit lékaře, včas zahájit léčbu, aby poškození nebylo trvalé.

Chrupavky, poškození menisku, regenerace

Popis chrupavky, menisku a příčiny vzniku poškození

Chrupavka je tkáň, která pokrývá kloubní konce kostí. Je elastické struktury a umožňuje výrazné snížení tření kontaktních ploch. Meniskus se nachází uvnitř kolenního kloubu a je tvořen vazivovou chrupavkou. Je pevný a pružný a jeho funkcí je tlumit nárazy, přenášet a rozkládat hmotnost těla a bránit opotřebení kloubní chrupavky. Její poškození bývá prvním krokem k dalšímu poškození celého kloubu. Neustále se přestavuje, a dochází tak k reparaci jejího poškození. Zvýšená zátěž a nadměrné poškozování může překročit regenerační schopnost a snižuje se její výška. Kost pod ní reaguje zvýšenou bolestivostí. Dráždění kloubní výstelky vede ke zmnožení tekutiny v kloubu, k omezení hybnosti, případně k blokádám. Typickou nemocí chrupavky způsobující její ztrátu je bolestivá artróza kloubů. Úraz menisku je jedno z nejčastějších postižení kolenních kloubů. Poranění je provázeno silnou bolestí, otokem a následně je omezena pohyblivost v kloubu. Může být slyšet prasknutí, lupnutí. Vzniká většinou špatně koordinovaným rotačním pohybem v kloubu, velmi častým například při sportu.

Léčba poškozené chrupavky, menisku – zbavte se potíží

Léčba poškozené chrupavky musí být včas zahájena, jelikož poškození kloubu bude časem nevratné. Velký význam má prevence (optimální váha, cvičení na klouby a svaly). Léčba je komplexní, od chirurgické (včetně autologní implantace chondrocytů), medikamentózní přes zvýšený příjem chondroprotektivních látek (kloubní výživa) až po řízené cvičení a fyzikální terapii. Poranění menisku má většinou chirurgické řešení. Je prováděna artroskopie kolene, která zajistí přímý pohled na celý kloubní povrch, chrupavku, vazy, menisky a kloubní pouzdro. Jde o vyšetřovací, zároveň i miniinvazivní operační metodu. 3D pulzní terapie má využití při léčbě poškozené chrupavky a menisku. Jejím cílem je předcházet poškození zejména u sportovců a těžce fyzicky pracujících a léčebně působit k podpoře regenerace chrupavek a měkkých tkání kloubu.

Slovník pojmů

  • Perichondrium –  obal chrupavky z vaziva, zajišťuje její výživu.
  • Reparace  – nahrazení zničené nebo poškozené tkáně náhradní tkání.
  • Autologní implantace chondrocytů – je biomedicínská léčba, která opravuje škody v kloubní chrupavce.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]