Vyhledávání

Ledvinová kolika

Máte delší dobu potíže s močením nebo vás pobolívá v bedrech? Na příčině mohou být ledvinové kameny, ty mohou způsobit ledvinovou koliku, což je stav značně nebezpečný, a hlavně velmi bolestivý. V takovém případě nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc, jelikož může dojít k vážnému poškození ledvin.

Ledvinová kolika

Popis ledvinové koliky a příčiny vzniku

Ledvinová (renální) kolika je akutní bolestivý syndrom způsobený náhlou poruchou odtoku moči močovodem. Bolest vystřeluje do boku a zad, šourku či stydkých pysků a vnitřní strany stehen. Může být doprovázena pocením, nevolností, zvracením, hematurií (přítomností krve v moči). Jde o akutní bolestivý syndrom, který vzniká z „plného zdraví“. Nejčastější příčinou, která vede k náhlé poruše odtoku moči močovodem je konkrement (močový kámen) a jeho pohyb v odvodních močových cestách. Faktory vzniku mohou být:
  • dědičnost,
  • nedostatečný příjem tekutin,
  • infekce močových cest,
  • metabolické poruchy,
  • jiná onemocnění (například Crohnova choroba),
  • léky a další faktory.
Diagnózu lze potvrdit prostřednictvím rentgenu (RTG ) nebo ultrazvuku (UZ). Včas neřešená akutní ledvinová kolika hrozí hromaděním moči, hydronefrózou, zánětem nebo selháním ledvin.

Léčba ledvinové koliky – zbavte se potíží

Léčba je konzervativní nebo chirurgická a jejím cílem je odstranění kaménku, nebo jiné překážky (krevní sraženina, hnis) z močových cest. Konzervativní léčba spočívá v aplikaci analgetických a spazmolytických léků a ve zvýšení příjmu tekutin, případně v infuzní terapii pro podporu spontánního vyloučení konkrementu (vymočení ledvinového kamenu). V případě, že kameny nejsou vyplaveny samovolně možností je litotrypse, kdy pomocí zvukových vln mohou být roztříštěny do menších fragmentů a následně pomocí zvýšeného příjmu tekutin jsou zbytky rozbitých kamenů vyplaveny z těla ven. Složitější případy jsou řešeny pak chirurgicky. 3D terapie lze využít k doplnění konzervativní analgeticko-spazmolytické léčby a po odchodu konkrementu k podpoře hojení poškozené sliznice.  

Slovník pojmů

  • Hematurie – znamená přítomnost krve v moči.
  • Hydronefróza – rozšíření ledvinné pánvičky zadrženou močí, vzniká důsledkem překážky v odvodných močových cestách.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]