Vyhledávání

Artróza kyčle

Trpíte bolestmi v kyčlích? Vystřeluje vám bolest do oblasti bederní páteře, třísel nebo ke kolennímu kloubu? Pravděpodobně trpíte artrózou kyčelních kloubů. Příznaky se mohou zhoršit natolik, že se bolest objeví při pouhém doteku nebo dokonce i v klidu.

Artróza kyčle

Popis artrózy kyčle a příčiny vzniku

Artróza kyčelního kloubu - neboli koxartróza, je degenerativní onemocnění kyčelního kloubu vznikající opotřebením kloubní chrupavky. Kostní tkáň tvoří výrůstky způsobující bolest. Bolesti jsou velmi silné a stupňují se s rozvojem onemocnění. Obvykle jsou z počátku spojeny s námahou, v pozdějších stádiích onemocnění se objevují i v klidu. Artróza kyčelního kloubu způsobuje závažné omezení pohybu, které může znemožnit vykonávání běžných denních činností. Artrózy postihují celkem 90 % populace osob starších 70 let. Příčiny vzniku artrózy mohou být:

  • vyšší věk,
  • nadváha,
  • opakované úrazy,
  • záněty,
  • přetěžování kloubu.

Stádií čili stupňů vývoje artrózy je několik. Tyto stupně se určí dle rentgenového nálezu na kloubu a slouží k rychlému zhodnocení progrese onemocnění. Stupeň 1 - zúžení kloubní štěrbiny v důsledku ztenčování chrupavky. Stupeň 2 - výraznější zúžení kloubní štěrbiny, lehké nerovnosti kloubních ploch, počínající změny ve struktuře přilehlých kostí. Stupeň 3 - další zúžení kloubní štěrbiny, tvorba okrajových kostních výrůstků, řídnutí kostí, počínající dutiny (cysty) v kostech. Stupeň 4 - úplné vymizení kloubní štěrbiny, zkřivení kloubních konců kostí, splývání cyst a odumírání přilehlých kostí, výrazná deformace celého kloubu.

Léčba artrózy kyčle – zbavte se bolesti

Cílem léčby artrózy kyčelního kloubu je zmírnění bolesti a zpomalení rozvoje onemocnění. Lehčí stupně artrózy kyčelního kloubu lze zvládnout pomocí medikamentů a rehabilitace. Bolest je obvykle regulována pomocí nesteroidních antirevmatik. K řešení svalových křečí jsou podávána léčiva zvaná myorelaxancia. Stav chrupavky kloubů je udržován doplňky stravy s obsahem glukosaminu, chondroitinsulfátu, nebo kyseliny hyaluronové. Rozvinuté stavy artrózy kyčelního kloubu je nutné řešit chirurgicky. Chirurgické řešení umožňuje provést totální, nebo částečnou náhradu kyčelního kloubu umělým kloubem. Pro zpomalení rozvoje onemocnění, řešení příznaků, oddálení či předejití chirurgického zákroku hraje významnou roli rehabilitační péče v podobě 3D pulzní terapie . 3D pulzní terapie pomáhá řešit některé důsledky artrózy kyčelních kloubů.

Slovník pojmů

  • Coxarthrosis – artróza kyčelního kloubu.
  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, projevům zánětu a horečce.
  • Myorelaxancia – léčiva vyvolávající relaxaci příčně pruhovaného svalstva.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]