Vyhledávání

Roztroušená skleróza mozkomíšní - RS

Máte problémy s viděním, ztrácíte citlivost, pociťujete mravenčení a jste neustále unavení? Roztroušená skleróza může mít na první pohled nejasné a různorodé projevy. Včasné rozpoznání onemocnění má zásadní vliv na jeho další průběh.

Roztroušená skleróza mozkomíšní - RS

Popis roztroušené sklerózy a příčiny vzniku

Roztroušená skleróza (zkráceně RS, latinsky sclerosis multiplex) je zánětlivě degenerativní onemocnění centrálního nervového systému (CNS), při kterém dochází k demyelinizačním procesům. Nastává imunitní reakce proti myelinovým obalům vlastních nervových vláken. Vlákna ztrácejí svou funkci, a to způsobuje závažné poruchy nervového systému. Roztroušená skleróza může probíhat opakovaně v nárazovém zhoršení s následnou remisí (vymizením příznaků), nebo se choroba pomalu zhoršuje. Střední délka života pacientů je téměř stejná jako u zdravých lidí. Vzácně může mít onemocnění smrtící průběh. Může také dojít i k vyhasnutí chorobného procesu, a to s trvalým efektem. Onemocnění se vyskytuje v každém věku, nejvíce mezi 20. až 40.rokem života. Častěji jsou postiženy ženy. Prvotní příznaky roztroušené sklerózy jsou nenápadné. Může jít o klopýtání, inkontinenci moče, obtížné drobné práce prsty, narůstající únavu, poruchy ve smyslu neostrosti zraku, závratě, třesy a další širokou škálu příznaků až po obrny a další těžká postižení centrálního i periferního nervstva. K prokázání diagnózy se využívá vyšetření pomocí magnetické rezonance a rozbor mozkomíšního moku. Není známo, jaké jsou přesné příčiny onemocnění. Jedním z faktorů je pravděpodobně vrozená dispozice.

Léčba roztroušené sklerózy – zbavte se potíží

Léčba roztroušené sklerózy je pouze symptomatická, jelikož není známa příčina onemocnění. Současná léčba dokáže projevy a průběh nemoci potlačit. Proto je důležité zahájit léčbu okamžitě po stanovení diagnózy. Každé vzplanutí onemocnění (takzvaná ataka) spočívá v zahájení akutní terapie. Ta spočívá v podání kortikosteroidů, které působí protizánětlivě a mají za úkol urychlit zotavení z ataky. Pro pacienta je důležitý klidový režim. Dlouhodobá terapie má za úkol snížit výskyt atak a celkově zpomalit průběh onemocnění. Nutno předcházet infekčním onemocněním, velké psychické a fyzické zátěži, které zhoršují průběh roztroušené sklerózy. Důležitá je rehabilitace a životospráva, včetně dostatečného příjmu vitamínů. 3D pulzní terapie  je fyziatrickou metodou doplňující celkovou zdravotní péči o pacienta s roztroušenou sklerózou a je aplikovatelná po celou dobu onemocnění souběžně s ostatní léčbou. Jejím cílem je zpomalovat progresi nemoci a zbavovat pacienta některých příznaků.

Slovník pojmů

  • Demyelinizace – ztráta myelinu z nervových vláken axonů. Způsobuje poškození nervů i mozku a míchy.
  • Remise – vymizení příznaků a projevů onemocnění, nikoliv nemoci samé.
  • Ataka – prudký záchvat nemoci.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]