Vyhledávání

Křečové žíly

Máte pocit těžkých nohou? Tlak do noh, bolesti a noční křeče vás obtěžují? Možná vás ohrožují křečové žíly. Neodkládejte návštěvu lékaře, jelikož existuje mnoho řešení, jak se těchto obtíží zbavit.

Křečové žíly

Popis křečových žil a příčiny vzniku

Křečové žíly (varixy dolních končetin) jsou v podstatě rozšířené a vinuté podkožní a kožní žíly, které se nejčastěji vyskytují na nohou v důsledku zpětného toku krve nedomykavými žilními chlopněmi. Křečové žíly vedou ke stagnaci odkysličené krve a kyselých metabolitů ve tkáních končetiny a výsledkem jsou ischemické změny končetin, zvýšené riziko zánětlivých změn a tvorba kožních defektů. Trpí jimi až 50 % dospělé populace a asi u 1,5 % lidí vedou nakonec ke vzniku bércového vředu. K hlavním příznakům onemocnění patří pocity tíhy, napětí nebo tlaku v dolních končetinách, bolest, otok, pálení, svědění a noční křeče. Vykytují se od lehkých forem žilních metliček přes vyklenuté varikosní žíly s pigmentacemi a dalšími změnami na kůži, v konečné fázi vzniká bércový vřed. Na vzniku onemocnění se podílejí vrozené dispozice (snížená kvalita vaziva žilní stěny) a rizikové faktory, jako je:

  • sedavé zaměstnání,
  • poloha při práci,
  • těhotenství,
  • hormonální antikoncepce,
  • obezita,
  • kouření a jiné.

Léčba křečových žil – zbavte se potíží

Léčba je medikamentózní (k ovlivnění kvality cévní stěny), chirurgická (sklerotizace, terapie laserem, klasická operace a miniinvazivní přístupy). Chirurgicky, chemicky nebo laserem přerušená žíla zaniká a následně ji nahradí nově vyrostlá zdravá žíla bez varixů. Pokud pacient po léčbě opětovně neadekvátně zatěžuje žilní systém, dochází k nové tvorbě varixů. Pro dlouhodobý efekt je nutné soustavně zabraňovat stagnaci krve v žílách dolních končetin, a tím znemožnit nebo zpomalit vznik nových varixů. 3D pulzní terapie je využitelná jak v průběhu léčebného procesu, tak jako součást prevence novotvorby varixů po léčbě. Jejím cílem je zlepšit mikrocirkulaci v exponovaných tkáních končetin s cílem zlepšit tonus žilního řečiště a žilní návrat a preventivně bránit novotvorbě varixů.

Slovník pojmů

  • Sklerotizace – metoda odstraňování varixů, kdy se do křečové žíly vpichy aplikuje speciální látka, která naruší žilní stěnu a způsobí její následné „slepení“.
  • Žilní návrat – návrat krve žilami zpět k srdci, jde o objem krve za časovou jednotku.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]