Vyhledávání

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

O vysokém krevním tlaku často hovoříme jako o tichém zabijáku. Jeho příznaky bývají nejasné. Příkladem příznaku však může být bolest hlavy, únava, tlak na hrudi nebo otok končetin. Mnozí pacienti se dozvědí o jeho existenci až při náhodné kontrole u praktického lékaře. Není dobré jej podceňovat, jelikož může vést k nevratným následkům.

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Popis vysokého krevního tlaku a příčiny vzniku

Vysoký krevní tlak (neboli hypertenze) je civilizační nemoc, která se podílí na rozvoji celé řady dalších zdravotních obtíží. Příčinou onemocnění je kombinace různých vnitřních a vnějších vlivů. Primární hypertenze postihuje 90 - 95 % všech hypertoniků a nejsou jasné její příčiny (mluvíme o multifaktoriálních příčinách). Je u ní genetická predispozice (u 70 % osob) a další rizikové faktory jako je pohlaví, nadměrný příjem soli, tučných a nezdravých jídel, kouření, nedostatek pohybu, obezita a stres. Sekundární hypertenze postihuje obvykle jedince mladšího věku (5 - 10 % hypetroniků). Příčiny jsou známé, bývají to především onemocnění ledvin, onemocnění nadledvin, hormonální poruchy, těhotenství a jiné. Vysoký krevní tlak vede k rychlejšímu rozvoji aterosklerózy, k rozvoji infarktu myokardu, k cévní mozkové příhodě, selhání srdce a k poškození ledvin. Důležité je proto nepodceňovat rizika a pravidelně se dostavovat na preventivní lékařské prohlídky!

Léčba vysokého krevního tlaku – zbavte se potíží

Při léčbě vysokého krevního tlaku záleží na typu a příčině. Volíme konzervativní a farmakologickou léčbu. Léky na snížení krevního tlaku se nazývají antihypertenziva (ACE inhibitory, diuretika, beta-blokátory a další). Kterou ze skupin těchto léků použít, rozhodne ošetřující lékař. Na mírné zvýšení tlaku většinou lékař tyto léky nepředepisuje, doporučí pravidelné měření a úpravu životního stylu. Důležitá je změna stravovacích návyků, abstinence alkoholu a kouření, dostatek pohybu a při obezitě i snížení tělesné hmotnosti, dále dle indikací farmakologická léčba základního onemocnění. K přírodní léčbě patří též pravidelný pohyb, aerobní cvičení, pravidelná chůze, vyvarování se stresu. Součástí komplexní péče může být doporučena 3D pulzní terapie , kdy cílem aplikace je harmonizací oběhového systému snížit a stabilizovat krevní tlak.

Slovník pojmů

  • Hypertonik – člověk trpící vysokým tlakem krve a patřící tak mezi zdravotně rizikovou skupinu lidí.
  • Hypertenze – zvýšený krevní tlak.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]