Vyhledávání

Dna

Trpíte bolestmi kloubů nohy či ruky, máte otoky? Může jít o dnu. Tu není snadné v počáteční fázi odhalit. Často dá o sobě vědět rychlým nástupem bolesti, napuchlým a červeným palcem nohy. Nechte se vyšetřit lékařem, ten odebere krev a moč, vyhodnotí hladinu kyseliny močové a doporučí vhodnou léčbu.

Dna

Popis dny a příčiny vzniku

Dna (podagra, pakostnice nebo latinsky arthritis uratica) je chronické metabolické onemocnění. Je jedním z nejčastějších projevů poruch metabolismu purinů. Jde o poruchu látkové výměny, kdy jsou zvýšeny hodnoty kyseliny močové v krvi. Klinické příznaky se objevují až v dospělosti otoky kloubů, zarudnutím a velkou bolestí kloubů. Nejčastěji je postižen kloub palce nohy, dále pak paty, kolena, zápěstí či klouby prstů ruky. Zánět po několika dnech až týdnech odezní, nastupuje bezpříznakové období. Další záchvat dny může přijít po několika měsících nebo letech.

Co se děje při dně v těle?

Kyselina močová a krystaly jejích solí se hromadí v zejména málo prokrvených tkáních (například v kloubních chrupavkách, v okolí kloubů, šlach, ale i v ledvinách). Vyvolávají zánět, který se projeví bolestí, zarudnutím, otokem a následně dochází k artrotickým změnám, které mohou vést k deformitám a k omezení pohyblivosti kloubů, nebo u ledvin k poškození jejich funkce. Na vzniku dny s podílí více faktorů: nadměrná konzumace jídla (zejména masa), alkoholu, dále také únava, stres, nadváha, genetika, nezdravý životní styl nebo užívání některých léků (diuretik).

Léčba dny – zbavte se potíží

Léčba je založena na dodržování přísné diety s nízkým obsahem nukleoproteinů. Mohou být předepisovány léky snižujících tvorbu kyseliny močové a léky urychlujících její vylučování. Jedlá soda, citronová voda či jablečný ocet je přírodní cesta, jak pomoci vyplavit kyselinu močovou z těla. Vhodný je každý léčebný postup, který zlepšuje cirkulaci krve v postižených kloubech a tkáních a působí protizánětlivě a analgeticky. 3D pulzní terapie splňuje výše uvedené vlastnosti a může být pro nemocné dnou významným pomocníkem, který pomáhá předcházet akutním stavům a zmenšuje poškozování postižených tkání.

Slovník pojmů

  • Nukleoprotein – vzniká spojením nukleové kyseliny a bílkoviny.
  • Diurektikum – léčivo podporující vylučování moči.
  • Hyperurikemie – zýšená hladina kyseliny močové v krvi.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]