Vyhledávání

Bolesti po amputaci

Máte silné bolesti po amputaci končetiny? Přichází z pahýlu nebo cítíte bolest v té části, která byla amputovaná? Existuje řada metod, jak si ulevit od těchto potíží a netrpět.

Bolesti po amputaci

Popis bolestí po amputaci a příčiny vzniku

Poamputační bolesti jsou bolestivé vjemy v pahýlu po amputaci a fantomové vjemy v té části těla, která byla amputována. Příčiny amputace mohou být různé, vždy se jedná o výrazný zásah do těla člověka. Nejčastější příčinou je porucha prokrvení dolních končetin. K amputaci se přistupuje z důvodu zmírnění či odstranění bolesti nebo s cílem zabránit šíření infekce (gangrény) nebo metastáz. Bolesti se vyskytují až u jedné třetiny osob po amputacích a jsou špatně léčebně ovlivnitelné. Bolesti v pahýlu mohou mít příčinu ve špatném cévním zásobení, v dráždění nervu a podobně. Je nutné odborné interní a neurologické vyšetření pro stanovení jejich příčiny. Fantomové bolesti jsou bolestivé vjemy v té části těla, která byla amputována. Jejich přesná příčina existence není v současné době zcela jasná.

Léčba bolestí po amputaci – zbavte se potíží

Léčba bolestí po amputaci probíhá dle zjištěné příčiny. Bolest pahýlu je léčena analgetickou terapií podle stavu a možností. Pokud přetrvává nebo se naopak zhoršuje, pak se většinou jedná o problém ve vlastním pahýlu (například infekce, krvácení). Nutné je pahýl důkladně vyšetřit a stanovit další postup pro odstranění potíží. U fantomových bolestí není jednoznačně známá příčina, proto se při léčbě volí různé postupy (léky, fyzikální metody a další). Pro úspěšnou rekonvalescenci po amputaci a co nejrychlejší zařazení do běžného života hraje důležitou roli rehabilitační a psychologická péče. V rámci rehabilitace je možné využít 3D pulzní terapie . Jejím cílem je u fantomových bolestí mírnit bolesti, zlepšovat mikrocirkulaci a podpořit proces hojení. U bolestí v pahýlu je cílem léčby působit proti bolestem a využít jejího vasodilatačního efektu.

Slovník pojmů

  • Amputace – odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky.
  • Exartikulace – amputace v linii kloubu.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]