Vyhledávání

Pásový opar – herpes zoster

Máte bolesti v oblasti, krku, ramen či trupu? Začíná se objevovat načervenalý pásek malých pupínků? Může jít o pásový opar. Jde o onemocnění, kdy je nutné zajít k lékaři. Můžete tak předejít komplikacím této choroby.

Pásový opar – herpes zoster

Popis pásového oparu a příčiny vzniku

Jde o infekční onemocnění, jehož původcem je virus varicella zoster ze skupiny herpetických virů. První kontakt s tímto virem se projeví jako plané neštovice typické pro dětský věk. Po jejich vyléčení virus zůstává ukryt v těle. Při poruše imunity (zejména buněčné), může dojít k reaktivaci viru. Nejdříve se projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu. Po několika dnech se objeví puchýřky ve formě pásku, naplněné tekutinou a mohou být bolestivé. Spouštěcím mechanismem může být stres, úraz, operace, závažné onemocnění. Rizikovým faktorem je i věk. Pásový opar se běžně vyskytuje po 50. roce věku. Nejčastěji se vyskytuje na hrudníku, bedrech, obličeji. Může se však rozvinout kdekoli například i na hlavě, v ústech na jazyku, ale i v oku. Komplikacemi jsou ohroženy osoby, které doposud neprodělaly plané neštovice, pak se onemocnění projeví právě jako plané neštovice, ale v dospělosti s daleko závažnějším průběhem. Dále ženy v těhotenství mohou kontaktem s nemocným ohrozit plod. Nejobávanější komplikací je postherpetická neuralgie, kdy dlouhodobě přetrvává bolest v postižené oblasti. Recidivující pásový opar je vzácný, může však upozorňovat na možnost nádorového onemocnění nebo na AIDS.

Léčba pásového oparu – zbavte se potíží

Léčebně se podávají antivirotika, dále protizánětlivé masti, vitaminy a léky proti bolesti. Důležité je nastolení klidového režimu. Očkovací vakcíny jsou doporučovány v těch případech, kdy lze očekávat těžký průběh onemocnění. Za účinnou prevenci pásového oparu můžeme označit očkování, celkové posilování imunity, dostatek spánku a odpočinku, vyvarovat se stresu či nachlazení. Součástí péče může být aplikace 3D pulzní terapie . Jejím cílem je tlumit bolest, urychlit hojení, regeneraci a celkově stimulovat obranyschopnost.

Slovník pojmů

  • Antivirotika – látky s protivirovým působením.
  • Postherpetická neuralgie – bolestivý syndrom postihující pacienty s anamnézou pásového oparu.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]