Vyhledávání

Diabetes - cukrovka

Cítíte častou únavou, trpíte nadváhou a jste náchylní k infekcím? Pak můžete trpět cukrovkou. Příznakem mohou být i přechodné poruchy zrakové ostrosti.

Diabetes - cukrovka

Popis cukrovky a příčiny vzniku

Diabetes (cukrovka) - je chronické onemocnění s trvalou poruchou přeměny glukózy, která vede ke zvýšeným hladinám glykemie a k dalším změnám metabolizmu bílkovin, tuků a cukrů. Rozlišujeme diabetes 1.typu (cukrovka u dětí) a 2. typu (stařecká cukrovka). Zatímco cukrovka 1. typu se vyznačuje absolutním nedostatkem inzulinu v těle a začíná obvykle v dětství či dospívání, cukrovka 2. typu se vyvíjí z rezistence na inzulin – slinivka inzulin vylučuje, ale tělesné buňky na něj dostatečně neodpovídají. Nejběžnější příčinou diabetu 2. typu je obezita. Diabetes mellitus je závažná metabolická porucha. Případů diabetes mellitus každoročně přibývá, jedná se takzvané civilizační onemocnění. Diabetes zkracuje předpokládanou délku života o 30 až 50 %. Vede k vysoké míře úmrtnosti a invalidity. V důsledku tohoto metabolického onemocnění se mohou vyvinout chorobné změny v nervových vláknech (diabetická neuropatie) a drobných cévách (diabetická mikroangiopatie). Dlouhodobá prognóza a kvalita života diabetiků závisí na vývoji a závažnosti kardiovaskulárních komplikací. Možné komplikace (sekundární postižení):

Navíc dochází k dalšímu ovlivnění zdraví vlivem hypertenze (zvýšený krevní tlak), zvýšeným cholesterolem, obezitou, kouřením. Mluvíme o diabetické polyneuropatii. Na rozvoj onemocnění má vliv genetická predispozice, dieta pacienta, fyzická aktivita, obezita a řada dalších faktorů.

Léčba diabetu – zbavte se potíží

Medikamentózní léčbu diabetu stanovuje vždy lékař, na základě typu diabetu a výsledků vyšetření. U diabetu druhého typu se kromě podání inzulínu mohou použít i léky ze skupiny PAD (perorálních antidiabetik), které příznivě ovlivňují zejména inzulinovou rezistenci. K nejpoužívanějším patří Metformin, deriváty sulfonylurey, Glitazony a Inkretiny. K aplikaci inzulínu se používá inzulínová stříkačka, inzulínové pero nebo inzulínová pumpa. Pro zabránění rozvoje komplikací diabetu je nutné přistupovat k léčbě komplexně a přizpůsobit životní styl. Fyzická aktivita a redukční dieta mohou zvrátit vývoj onemocnění. Kladen je zejména důraz na omezení příjmu volných sacharidů, cholesterolu a živočišných tuků. Naopak doporučuje se zvýšit příjem vlákniny, vhodné je maso z ryb a drůbeže. K podpoře léčby je možné aplikovat 3D pulzní terapii. 3D pulzní terapie pomáhá řešit příznaky diabetu - cukrovky.

Slovník pojmů

  • Diabetes mellitus – česky takzvaná úplavice cukrová.
  • Civilizační onemocnění – označení pro skupinu onemocnění, která jsou spojována s životním stylem vyspělých společností.
  • Ischemická choroba srdeční – onemocnění srdečního svalu, při kterém dochází k nepoměru mezi potřebou a dodávkou kyslíku.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]