Vyhledávání

Tenisový loket

Trápí vás ostrá bolest v oblasti lokte? Dostavuje se nejdříve při námaze následně i v klidu? Příčinou těchto potíží může být onemocnění zvané tenisový loket.

Tenisový loket

Popis tenisového lokte a příčiny vzniku

Tenisový loket  je onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu. Patří mezi entezopatie (onemocnění šlach). Vyskytuje se u 3% populace a sice shodně u mužů i žen. Zatímco u tenisového lokte se bolest projevuje na vnější straně lokte, u oštěpařského (golfového) lokte se bolesti objevují na jeho vnitřní straně. Bolest může vystřelovat i do jiných částí těla (do ruky, paže, ramene nebo dokonce do krku). Potíže přicházejí postupně. Nejprve se bolesti zpravidla vyskytují krátce po námaze, později se bolest stává trvalou. Může se také objevit otok, zarudnutí nebo zvýšená teplota v místě zánětu. Onemocnění vede k bolesti až nemožnosti úchopu předmětu do ruky a poklesu svalové síly. Přetíženy bývají především svaly natahující zápěstí (extenzory zápěstí) a svaly obracející ruku dlaní vzhůru (supinátory). Příčinou tenisového lokte může být řada lidských činnosti. Společné těmto činnostem je jednostranné zatížení. Většinou se jedná o nezvyklé nebo fyzicky náročné práce. Mezi tyto příčiny patří:

  • šroubování,
  • zahradničení,
  • štípání dříví,
  • sportovní zátěž,
  • ale i práce u počítače.

Léčba tenisového lokte – zbavte se bolesti

Léčba je dlouhodobá a zahrnuje jak konzervativní, tak chirurgickou péči.  Lékař zpravidla doporučí zpočátku klidový režim a užívání ortézy. Pro snížení bolestivosti se používají obvykle ledové obklady, analgetika, kortikoidy a obstřiky. V rámci konzervativní léčby hraje důležitou roli fyzikální léčba v podobě 3D pulzní terapie. Zánětlivá onemocnění šlach a úponů mají tendenci k chronickému výskytu a opakovaně se objevují při předčasném zatížení a nedostatečném doléčení a rekonvalescenci. Z tohoto důvodu je vhodné 3D pulzní terapii aplikovat preventivně i v klidovém stádiu. Rizikové faktory chronické formy tenisového lokte u sportovců můžeme ovlivnit pomocí snížení tréninkové zátěže a kompenzačním cvičením. U těžce fyzicky pracujících může pomoci střídání činnosti v průběhu směny. Při neúspěchu léčby u chronických stavů je často nutný operační zákrok. Pro řešení příznaků tenisového lokte, oddálení či předejití chirurgického zákroku hraje významnou roli rehabilitační péče v podobě 3D pulzní terapie .

Slovník pojmů

  • Entezopatie – onemocnění svalových a šlachových úponů, vznikající většinou jejich opakovaným přetěžováním.
  • Extenzory zápěstí – svaly natahující v tomto případě zápěstí.
  • Supinátory – svaly obracející ruku dlaní vzhůru.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]