Vyhledávání

Fantomové bolesti

Máte pocit bolesti končetiny nebo jiné části těla, která byla amputovaná? Jde o palčivou, křečovitou, bodavou bolest přicházející v atakách? Přichází často z míst, odkud vycházela před amputací? Pravděpodobně jde o fantomové bolesti.

Fantomové bolesti

Popis fantomových bolestí a příčiny vzniku

Fantomové bolesti jsou bolestivé vjemy v té části těla, která byla amputována. Ve většině případů se jedná o končetinu, nicméně se mohou objevit i po vytržení zubu či odstranění prsu. Nejsou ničím výjimečným. Někteří popisují fantomovou bolest jako pálivou, zatímco jiní lidé mluví o pocitech tepla, chladu, svrbění, píchání, tlaku nebo brnění. Bolest většinou nastupuje v prvních dnech amputace, trvá a odchází různě. Odlišujeme je od bolestí v pahýlu, kdy jejich příčinou může být špatné cévní zásobení, dráždění nervu a podobně. Přesná příčina jejich existence není v současné době zcela jasná.

Léčba fantomových bolestí – zbavte se potíží

Jelikož není známá příčina, nelze stanovit jednoznačně úspěšnou léčebnou strategii. Léčebné postupy mohou zahrnovat léky (například antidepresiva, analgetika, lokální anestetika.) Úlevu mohou přinášet i fyzikální metody jako masáže, elektrické stimulace, ultrazvuk, akupunktura a další. Včasná rehabilitace chůzí s optimálně navrženou protézou může přinést také užitek. Zajímavou podpůrnou metodou je zrcadlová krabice, kdy pomocí vytvoření iluze pomocí zdravé končetiny lze také řešit potíže s fantomovou bolestí. 3D terapie lze využít k léčbě fantomových bolestí, jejím cílem je mírnit bolesti, zlepšovat mikrocirkulaci a podpořit proces hojení.  

Slovník pojmů

  • Ataka – prudký záchvat nemoci.
  • Amputace – odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky, přistupuje se k ní jako k  poslední možné záchraně končetiny, nebo života.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]