Vyhledávání

Bolesti krční páteře

Nemůžete ráno otočit hlavou? Prudká bolest za krkem vám tomu brání? Pravděpodobně trpíte blokádou krční páteře. V případě tupých bolestí trvalého charakteru s projekcí do ramen a týlu jde již o chronický stav, který je nutné účinně řešit!

Bolesti krční páteře

Popis bolestí krční páteře a příčiny vzniku

U akutních stavů jde nejčastěji o blokádu krční páteře s rotací, s úklonem hlavy a silnou bolestí, která se pohybem zesiluje. U chronických stavů jde o tupé, trvalé bolesti vystřelující do ramen a týlu, s vadným držením a kontrakcemi krčních svalů. Potíže mohou být doprovázeny neurologickými projevy jako jsou bolesti hlavy, poruchy citlivosti, nebo brnění rukou. Onemocnění může mít celou řadu závažných příčin, je proto doporučována konzultace s lékařem. Jsou-li přítomny i projevy neurologické, je nutná konzultace s neurologem, či spondylochirurgem. Častou příčinou jsou degenerativní změny páteře. Vznikají nepřiměřeným dlouhodobým a opakovaným zatěžováním určitých částí krční páteře nebo kloubů. Objevují se už u mladší populace, ale případů přibývá se stoupajícím věkem. Rozsah postižení krční páteře může být závažnější než síla obtíží, kterou pociťujete. Často se rozvíjí všechna postižení zároveň, příznaky však nemusí nastupovat současně. Mezi degenerativní změny krční páteře lze řadit:

  • cervikokraniální syndrom (s bolestmi hlavy),
  • cervikovestibulární syndrom (se závratí),
  • cervikobrachiální syndrom (s vystřelováním bolesti do ramena a paže).

Na rozvoji některých degenerativních postižení krční páteře se podílí rovněž metabolická onemocnění, chronický alkoholismus (etylizmus), ale rovněž kouření. K určení přesné příčiny bolestí krční páteře a zahájení léčby se využívá rentgenového zobrazení (RTG), takzvané výpočetní tomografie (CT), nebo magnetické rezonance (MR).

Léčba bolesti krční páteře – zbavte se potíží

Léčba lehkých forem je obvykle zahájena konzervativně. Bolesti krční páteře různého charakteru trápí velké množství lidí, ve většině případů však operace není nezbytná. Bolest je nejčastěji řešena nesteroidními antirevmatiky, jsou podávána myorelaxancia k uvolnění svalů. Rozvoj zánětu a bolesti můžete zmírňovat pomocí rehabilitace a fyzikální léčby v podobě 3D pulzní terapie. Zásadní je úprava pohybového režimu, vhodné je provádět cviky na krční páteř, které doporučí rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut. 3D pulzní terapie pomáhá řešit bolest krční páteře. Obvykle se kombinuje s rehabilitačním cvičením.

Slovník pojmů

  • Etylizmus – chronický alkoholismus.
  • Magnetická rezonance (MR) – zobrazovací metoda využívající magnetického pole.
  • Myorelaxancia – léčiva vyvolávající relaxaci příčně pruhovaného svalstva.
  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, horečce a zánětu.
  • Výpočetní tomografie (CT) – zobrazovací metoda využívající rentgenového záření.
  • Spondylochirurgie- specializovaný obor zabývající se chirurgií páteře.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]