Vyhledávání

Glaukom (zelený zákal)

Záludnost zeleného zákalu spočívá především v tom, že zpočátku probíhá bez příznaků. Výpadky zorného pole, poruchy periferního vidění jsou příznaky již rozvinuté formy onemocnění. Bohužel poškození očního nervu a poruchy zraku mohou být nevratné, proto je důležité co nejdříve podstoupit vyšetření u očního lékaře.

Glaukom (zelený zákal)

Popis glaukomu (zeleného zákalu) a příčiny vzniku

U glaukomu (zeleného zákalu) dochází k vážnému poškození (odumírání) zrakového nervu. To se projevuje různými poruchami vidění. Nejdříve dochází k malým výpadkům v zorném poli, později člověk ztrácí periferní vidění, a nakonec onemocnění může vést až ke slepotě. Na poškození se jako hlavní faktor podílí zvýšený nitrooční tlak. Vysoký tlak utlačuje vlákna zrakového nervu a způsobuje jejich postupné odumírání. Vysoký nitrooční tlak nemusí být jedinou příčinou, protože se u některých lidí s vysokým nitroočním tlakem glaukom nikdy nerozvinul, zatímco někdo jím onemocněl přesto, že jeho nitrooční tlak byl v normě. Dalšími rizikovými faktory mohou být:

  • hypertenze (zvýšený krevní tlak),
  • diabetes mellitus (cukrovka),
  • genetické dispozice,
  • myopie (krátkozrakost),
  • vaskulární (cévní) choroby.

Léčba glaukomu (zeleného zákalu) – zbavte se potíží

Základem léčby je včasné odhalení nemoci. Změny na zrakovém nervu jsou nevratné. Glaukom je však možné vhodnou léčbou pozastavit ve fázi, ve které se nachází. Jako prevenci u zeleného zákalu lze jednoznačně doporučit pravidelné prohlídky u očního lékaře, zejména pokud vám je více než 40 let. Pokud se onemocnění rozvine, pak cílem léčby je snížit nitrooční tlak tak, aby nedocházelo k dalšímu poškození zrakového nervu. U začínajícího glaukomu k tomu obvykle postačí oční kapky, u těžších případů se pak přistupuje k laserové či chirurgické operaci oka. 3D pulzní terapie pomáhá řešit problémy související s glaukomem. Jejím cílem je zlepšením mikrocirkulace v dané oblasti snižovat nitrooční tlak, vytvářet metabolické podmínky pro regeneraci a zachovávání funkce optického nervu.  

Slovník pojmů

  • Myopie – krátkozrakost, neschopnost vidět ostře vzdálené předměty.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]