Vyhledávání

Osteoartritida, artritida, osteoartróza

Trpíte bolestmi v kloubech? Bolí vás klouby hlavně při pohybu a jsou ztuhlé při dlouhé době nečinnosti? Osteoartritida, která vás omezí v pohybu a vykonávání běžných činností, může být příčinou těchto potíží.

Osteoartritida, artritida, osteoartróza

Popis osteoartritidy, artritidy a příčiny vzniku

Osteoartróza (nebo také artróza) představuje degenerativní onemocnění postihující klouby. Nejčastěji jsou postiženy klouby rukou, kolen a kyčle. Onemocnění je spojeno se silnou bolestí. Ta může být trvalá, či přechodná. Častým příznakem je ztuhlost kloubů, která je schopna omezit pohyb v kloubu až na několik hodin. V pokročilých stádiích onemocnění je často vyžadováno operační řešení formou náhrady postižených kloubů. Ve světovém měřítku je možné hovořit o tom, že onemocnění způsobuje až 20 % všech případů chronických bolestí. Osteoartritida je nejběžnější formou artritidy (zánětlivé onemocnění kloubu, vedoucí k degenerativním změnám). Ta se projevuje bolestí kloubů nebo bolestivostí při zvýšené námaze a po námaze. Kloub se při artritidě deformuje a může docházet k jeho rozpadu. Tyto změny vedou k závažnému omezení pohybu postiženého kloubu. Bolesti často reagují na změny počasí, psychiku a celkové zdraví jedince. V období akutní bolesti lidé obvykle pociťují nechutenství, únavu a celkové zvýšení teploty. Osteoartritida je způsobená opotřebováním kloubů vlivem nadměrného zatěžování. Na vzniku této formy artritidy se podílí:

  • věk,
  • nadváha,
  • obezita,
  • genetická dispozice,
  • zranění,
  • dlouholeté přetěžování kloubů.

Léčba osteoartritidy, artritidy kloubů – zbavte se bolesti

Základním cílem při léčbě osteoartritidy je zbavit postiženého bolestí. U artritidy je tak léčba založena na mírnění bolesti a zpomalování rozvoje onemocnění. Jsou využívány farmakologické metody, podává se paracetamol, nebo nesteroidní antirevmatika, při intenzivnější bolesti pak slabé opiáty. Medikamentózní léčba často není účinná sama o sobě a je nutné léčbu kombinovat se cvičením, především posilováním ve vodě, snížením váhy a aplikovat 3D pulzní terapii. V pokročilých stádiích onemocnění bývá přikročeno k chirurgickému řešení. Pro zpomalení rozvoje osteoartritidy, řešení příznaků, oddálení či předejití chirurgického zákroku hraje významnou roli rehabilitační péče právě v podobě 3D pulzní terapie .

Slovník pojmů

  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, projevům zánětu a horečce.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]