Vyhledávání

Operace kyčelního kloubu (i endoprotéza), umělý kloub – TEP

Máte úporné bolesti v kyčli a nedají vám spát? Trvají již dlouho a běžné léky nezabírají? Je možné, že vám lékař navrhne výměnu kloubu za umělý. Kvalitní rehabilitační péčí před i po operaci lze dosáhnout návratu k běžným činnostem každodenního života.

Operace kyčelního kloubu (i endoprotéza), umělý kloub – TEP

Popis operace kyčelního kloubu a příčiny její nutnosti

Operace kyčelního kloubu (endoprotéza) je náhrada kloubu poškozeného opotřebením či úrazem kloubem umělým. Nejčastěji jde o náhradu z kombinací kovu a plastu. První umělé kyčelní klouby byly využity již v padesátých letech. Nejčastěji se operuje kyčelní kloub. Kolenních kloubů je zhruba o polovinu méně. Vyvíjejí se i náhrady dalších kloubů - ramenních, loketních, hlezenních, ale i kloubů prstů. V současné době se často přistupuje k miniinvazivní operaci kyčelního kloubu, která znamená pro pacienta kromě menší jizvy také minimální ztrátu krve, kratší pobyt v nemocnici a rychlejší návrat k běžným aktivitám. Indikace pro operaci a implantaci umělého kloubu je IV. stupeň jeho opotřebení, také pokud selhává konzervativní léčba. Jde o stav, kdy je významně porušená funkce kloubu, nebo je kloub zdrojem velmi intenzivních bolestí. Nejčastějším důvodem operace jsou:

  • artrózy,
  • kostní nádory,
  • zlomeniny,
  • reimplantace,
  • a další.

Léčba před a po operaci kyčelního kloubu  – zbavte se potíží

Během několika dnů po operaci v závislosti na doporučení ošetřujícího lékaře je doporučováno kloub postupně zatěžovat. S pomocí berlí lze realizovat první kroky. Po propuštění z nemocnice je postupně pacient předán do rehabilitační péče. Jejím cílem je dosáhnout plného zatížení kloubu a umožnit návrat k běžným činnostem každodenního života. Pacient má nárok na zahájení lázeňské péče. Nastoupit do lázní často může i přímo z nemocnice. Významnou roli v rámci rehabilitace má 3D pulzní terapie . Jde o rehabilitační metodu, která je plně použitelná i v případech kdy jsou u pacientů implantovány kovové materiály jako endoprotézy, šrouby, dlahy, stenty a další. 3D terapie je indikována před operací, kdy zlepšuje vitalitu tkání, a také po operaci k urychlení hojení a návratu plné hybnosti. Kromě toho se uplatní i při uvolňování endoprotéz na zlepšení stavu kostní tkáně a zpevnění protézy.

Slovník pojmů

  • Reimplantace – termín znamená opakovanou, zpětnou implantaci.
  • Endoprotéza – protéza, vkládá se do lidského organismu (například totální endoprotéza kyčle – TEP).

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]