Vyhledávání

Mononukleóza

Cítíte se být velmi unaveni, máte horečku a bolí vás v krku? Obvyklé příznaky jako chřipka nebo angína, má také mononukleóza. Často bývá odhalena až když nezabírají antibiotika a pacient je podroben krevním testům.

Mononukleóza

Popis mononukleózy a příčiny vzniku

Infekční mononukleóza je způsobená virem Epstein-Barrové a vede k únavě, horečce, bolestem v krku, postihuje mandle a vede ke zvětšení lymfatických uzlin. Bývá často zaměňována za angínu. Diagnózu potvrdí sérologické vyšetření. Nemoc se přenáší prostřednictvím slin. Proto se této nemoci lidově říká nemoc z líbání či studentská nemoc. Rizikovým faktorem je také kolování flašky, jídla či cigarety mezi více lidmi. Méně častěji dochází k nákaze kapénkami při dýchání a kašli. Virus postihuje parenchymatosní orgány (játra) podobně jako u žloutenky typu B a C a platí zde i podobná režimová pravidla. Nejčastěji se mononukleózou nakazí děti a mladiství. U starších osob hrozí mnohem vyšší riziko komplikací:

  • únavový syndrom,
  • poškození jater,
  • neurologické potíže.

Léčba mononukleózy – zbavte se potíží

Základní léčba je symptomatická. Používají se antipyretika ke snížení horečky. Je doporučen klidový režim a dieta šetřící játra. Jaterní dietu je nutno dodržovat po 3-6 měsíců (dle hodnot jaterních testů). Pacienti mají v důsledku nemoci oslabenou imunitu. Potřebují dostatek energie, aby se organismus mohl účinně bránit a vyléčit. Jídelníček by měl být bohatý na živiny, minerály a vitamíny. Nutno dodržovat pitný režim. Pokud pacient nedodrží doporučený režim léčby vystavuje se riziku opakování onemocnění s vážnějším průběhem. 3D pulzní terapie pomáhá řešit potíže spojené s mononukleózou. Její aplikace v období rekonvalescence vedou ke snižování rizika komplikací onemocnění a k podpoře regenerace jaterní tkáně.

Slovník pojmů

  • Sérologické vyšetření – vyšetření lidského séra na přítomnost protilátek proti antigenům.
  • Parenchymatosní orgány – orgány tvořené parenchymem (funkční epitelová tkáň) jako jsou játra, plíce, ledviny.

Magnetoterapie
Klasifikace nemocí
Přihlášení

Katalog zdravotnických zařízení pro celou ČR

Provozovatel webu: Biomag Medical s.r.o., IČ: 06480853. Email: [email protected]